Aktualności
„Wieczór bajania” w Jastrzębi

W dniu 22 maja 2016 r. w Domu Kultury w Jastrzębi odbył się  „Wieczór Bajania”. Na wydarzenie zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy Gminy Lanckorona ze szczególnym uwzględnieniem seniorów i osób niepełnosprawnych. Podczas spotkania zaprezentowana została publikacja „Jastrzębia jakiej nie znacie” oraz zbiór fotografii ilustrujących życie w „dawnej”, nieznanej młodemu pokoleniu Jastrzębi. Stowarzyszenie „3 Wionki” w Jastrzębi przybliżyło lokalną historię kulinariów poprzez przygotowany poczęstunek w oparciu o tradycyjne receptury i produkty charakterystyczne dla miejscowości. Spotkanie było okazją do integracji, wspomnień i nauki o tym „jak to dawno u nas bywało”.

Było to ostatnie działanie realizowane w ramach projektu „Jastrzębia jakiej nie znacie” napisanego i realizowanego przez członków Społecznego Komitetu Rozwoju Szkoły Podstawowej w Jastrzębi. Partnerami w realizacji projektu była Szkoła Podstawowa w Jastrzębi oraz Stowarzyszenie „3 Wionki” w Jastrzębi. Projekt współfinansowany był ze środków LGD Gościniec 4 żywiołów w ramach konkursu grantowego w 2016 roku.

W ramach projektu przeprowadzono także warsztaty dziennikarskie dla chętnych mieszkańców Gminy Lanckorona 10 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej w Jastrzębi. Warsztaty prowadziła Alicja Wielgus- redaktorka portalu Jagielloński24.pl.. W warsztatach wzięły udział dzieci, młodzież i dorośli, głównie uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Jastrzębi. Kolejno osoby przeszkolone podczas warsztatów przeprowadziły i opracowały wywiady z najstarszymi mieszkańcami miejscowości Jastrzębia. Pytania dotyczyły wspomnień rozmówców dotyczących ich życia w Jastrzębi na przestrzeni lat. Zebrane wywiady wydano w formie publikacji pt. „Jastrzębia jakiej nie znacie” dostępnej także w wersji elektronicznej tutaj.