Aktualności
warsztaty dotyczące rewitalizacji wzgórza zamkowego

W czwartek 30 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty poświęcone rewitalizacji wzgórza zamkowego. W spotkaniu dotyczącym ożywienia wzgórza zamkowego uczestniczyli przedstawiciele społeczności lokalnej, organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Lanckorona oraz Wójt Tadeusz Łopata i Dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych Zbigniew Małecki i Wacław Radoń. W spotkaniu uczestniczył również archeolog Eligiusz Dworaczyński, który kieruje pracami na zamku. Spotkanie prowadził dr Janusz Jeżak z Instytutu Ekonomiki Przestrzeni z Krakowa, a towarzyszyło mu dwóch architektów Piotr Knez i Weronika Bogal.

 

Na początku spotkania prowadzący warsztaty dr Janusz Jeżak przedstawił krótko scenariusze rozwoju wzgórza zamkowego, które opracował architekt z Politechniki Krakowskiej dr. inż. arch. Krzysztof Wielgus, ekspert w zakresie architektury militarnej.

 

W trakcie warsztatów analizowano pięć głównych wartości związanych ze wzgórzem zamkowym, poszukując szans i zagrożeń z nich wynikających:

 

Wartość 1. Krajobraz sceniczny i południowe stoki góry. (Scenariusz panoramiczny).

Wartość 2. Przyroda Zamkowej Góry. Stoki wschodni, północny i zachodni. (Scenariusz przyrodniczy).

Wartość 3. Twierdza Lanckorona. Grzbiet Góry Zamkowej wraz z obniżeniem i kulminacją zachodnią. (Scenariusz warowny – nowożytny). 

Wartość 4. Lanckorona średniowieczna. Gród, zamek, podgrodzie – szczyt Góry Zamkowej. (Scenariusz warowny – średniowieczny i nowożytny). 

Wartość 5. Lanckorona mistyczna. (Scenariusz religijny i pielgrzymkowy).

 

Wszyscy uczestnicy podzielili się na 3 grupy, które opracowywały pomysły do poszczególnych scenariuszy rewitalizacji wzgórza zamkowego:

  • scenariusz warowny średniowieczny i nowożytny;
  • scenariusz panoramiczny i przyrodniczy;
  • scenariusz religijny i pielgrzymkowy.

 

Grupy pracowały przy osobnych stolikach, każda posiadała swojego moderatora, który w ostatniej części spotkania podsumowywał propozycje swojej grupy.

 

Uczestnicy spotkania jako jedni z pierwszych mogli obejrzeć unikalny film nakręcony dronem nad zamkiem i wzgórzem zamkowym.

 

Wójt Tadeusz Łopata pragnie podziękować wszystkim uczestnikom tego spotkania za poświęcony czas i cenne uwagi, które padały w czasie warsztatów.