Aktualności
relacja ze spotkania Lanckoronianek w GOKU

4 grudnia 2021 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lanckoronie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Lanckoronianki podsumowujące projekt realizowany przez stowarzyszenie przy wsparciu Województwa Małopolskiego. W spotkaniu uczestniczył m.in. Wójt Tadeusz Łopata wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Frączek oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lanckoronie Małgorzata Dziadkowiec.

 

Członkinie stowarzyszenia zadbały o piękną oprawę wydarzenia, którego centralnym punktem była prezentacja stroju mieszczki lanckorońskiej przed laty odtworzonego przez mieszkankę Lanckorony Panią Władysławę Rzepę. Panie ze  stowarzyszenia zaprezentowały odtworzone stroje regionalne oraz folder „Strój Mieszczki Lanckorońskiej – wczoraj i dziś. Zachować od zapomnienia”, w którym pozują w strojach regionalnych w pięknych wnętrzach lanckorońskiego Muzeum i Willi Tadeusz. W wydanym folderze opisana jest historia powstania Stowarzyszenia Lanckoronianki, którego inicjatorką była Katarzyna Łukasiewicz. W 2015 roku stowarzyszenie zostało oficjalnie zarejestrowane i dzięki uprzejmości Wójta Tadeusza Łopaty został Lanckoroniankom użyczony lokal w budynku lanckorońskiej remizy, który stał się miejscem spotkań  i działań stowarzyszenia. Ich działania, jak same podkreślają przynoszą im wiele satysfakcji i spełnienia.

 

W trakcie spotkania Lanckoronianki podziękowały za wsparcie Panu Wójtowi Tadeuszowi Łopacie, Radzie Gminy, którą reprezentował Pan Przewodniczący Ryszard Frączek oraz Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzacie Dziadkowiec. Przy tej okazji przypomniały, że dzięki Wójtowi udało się im uzyskać pożyczkę na realizację jednego z projektów. Wójt podziękował za zaproszenie, pogratulował prężnej działalności stowarzyszeniu oraz przypomniał, że napawa go szczególną dumą, że na terenie gminy Lanckorona działa aż sześć zarejestrowanych stowarzyszeń kobiecych, którym wiernie kibicuje i które zawsze mogą liczyć na jego pomoc.

 

Spotkanie obfitowało we wspaniałe atrakcje muzyczne jak koncert Pana Olega Dyyaka wraz z córką Anną oraz wspólne śpiewanie przy akompaniamencie akordeonów, na których grali Pani Zofia Kurowska-Pniak i Pan Adam Kurowski. Ostatnią atrakcją była wizyta świętego Mikołaja wraz ze słodkim podarunkiem dla każdego gościa.