Aktualności
kondolencje dla Rodziny śp. Władysława Pająka – społecznika ze Skawinek

Kondolencje dla Rodziny śp. Władysława Pająka – społecznika ze Skawinek

 


 

Mowa pogrzebowa Wójta Tadeusza Łopaty odczytana przez Radnego Bogusława Chorążego na pogrzebie śp. Władysława Pająka:

 

Szanowni Państwo, na wstępie chciałbym serdecznie powitać wszystkich tu zgromadzonych, a w szczególności Żonę i Rodzinę zmarłego śp. Władysława Pająka. Ubolewam nad tym, że z powodów natury zdrowotnej nie mogę być dziś z Państwem i uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych śp. Władysława Pająka. Dziękuję wszystkim przybyłym za to, że postanowili towarzyszyć śp. Władysławowi w jego ostatniej drodze. Dobrze jest mieć świadomość, że miał wokół siebie tylu serdecznych ludzi i był dla nich ważny. Rozpoczynając mój list chciałbym powiedzieć, że Wasza obecność na pewno dodaje Żonie i Rodzinie śp. Władysława otuchy i siły w tym jakże trudnym dla nich momencie.

 

Pan Władysław Pająk urodził się 18 lutego 1929 roku w Skawinkach, zaopatrzony Sakramentami Świętymi zmarł 26 listopada 2023 r. Dał się poznać jako bardzo dobry organizator i uczestnik prac społecznych. Był jednym ze współzałożycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawinkach, inicjatorem budowy remizy strażackiej w Skawinkach, założycielem i opiekunem Orkiestry Strażackiej w Skawinkach, inicjatorem i pomysłodawcą pomnika przy drodze pod kościołem upamiętniającego partyzantów poległych w Skawinkach, udzielał się przy przenoszeniu kościoła z Przytkowic do Skawinek, był inicjatorem budowy parafialnego krzyża misyjnego, był inicjatorem budowy budynku Szkoły Podstawowej w Skawinkach oraz wielu innych inicjatyw społecznych związanych m.in. z rozbudową dróg, w tym drogi powiatowej.

 

Działał aktywnie w Towarzystwie Przyjaciół Lanckorony, był także aktywnym członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

Wielokrotnie pracował przy porządkowaniu terenu wokół ruin zamkowych, przy budowie altanek i ławek na Górze Zamkowej oraz przy porządkowaniu alejek. Myślę, że jego serce radowało się ostatnimi czasy, jak rozpoczął się gruntowny remont zamku w Lanckoronie. Śp. Władysław uczestniczył w remontach kaplic Konfederatów Barskich oraz remoncie Krzyża w lesie Groby. Dbał o groby Konfederatów Barskich na terenie gminy. Pracował przy utworzeniu i wyposażeniu Izby Pamięci poświęconej Konfederacji Barskiej w lanckorońskim muzeum. Był współinicjatorem wybudowania kaplicy w lesie Groby na „Leśnej Mogile” poświęconej upamiętnieniu poległych Konfederatów Barskich.

 

Śp. Władysław Pająk był człowiekiem bardzo aktywnym społecznie, pracującym dla dobra wspólnoty, wrażliwym na niesprawiedliwość i biedę. Za zasługi dla Gminy Lanckorona, a w szczególności szerzenie dziedzictwa kulturowego i narodowego został odznaczony dwukrotnie najważniejszym gminnym odznaczeniem „Lanckorońskim Kazimierzem”: w 2010 r. i w 2016 r.

 

W 2022 r. miałem przyjemność uczestniczyć w 70. rocznicy ślubu Państwa Teofili i Władysława Pająków, co było dla mnie ogromnym przeżyciem. Wielokrotnie spotykaliśmy się także m.in. przy okazji patriotycznych uroczystości, gdzie śp. Władysław w wojskowym mundurze z szablą był godnym świadkiem historii pokazującym swoją postawą prawdziwe i głębokie umiłowanie Ojczyzny.

 

Szanowni Państwo, w tym momencie pełnym bólu po śmierci śp. Władysława warto pamiętać, że Bóg widzi śmierć inaczej niż my. My widzimy ją jako ciemny mur, Bóg jako bramę. Zatem nasz ból oraz poczucie żalu zamieńmy w nadzieję oraz radość, że śp. Władysław udał się na spotkanie z naszym Panem.

 

 

Z poważaniem                                         .

 

Tadeusz Łopata                                         .

/-/                                                     .

Wójt Gminy Lanckorona                                .