Aktualności
Kolejna wizyta młodzieży z gminy Lanckorona w mieście partnerskim Holandii

W dniach 9 maja- 16 maja 2017 uczniowie z czerech szkół z terenu Gminy Lanckorona uczestniczyli w wymianie międzynarodowej w miejscowości (gminie) Haarlemmerliede in Spaarnwoude która od 2004 roku jest miastem partnerskim Z Gminą Lanckorona

 

Do spotkań młodzieży w Holandii dochodziło latach 2013 r. i 2015 roku. W 2017 roku po raz kolejny uczniowie gościli w krainie tulipanów.

 

W wymianie wzięli udział uczestnicy konkursu ,, Młodzi Ambasadorowie” na którym patronat honorowy objął Wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata.

 

W konkursie dzieci wykazały się zdolnościami językowymi, sportowymi, oraz przygotowały prezentacje multimedialne na tematy związane z Gminą Lanckorona.

 

Pokazy te były wykorzystane w czasie wizyty na zajęciach dla dzieci i nauczycieli holenderskich Uczniowie przebywali pod opieką polskich nauczycieli Wojciecha Ćwiękały, Mirosława Gajewskiego oraz Kingi Łuczak, a po stronie holenderskiej organizacją zajęli się Nico van Geldorp, Laura Kroon, Ben Duwei, Diane Jagers oraz Yvonne Tukker- Munier oraz wielu innych ludzi dobrego serca i wolontariuszy.

 

Podczas pobytu w Holandii w dniu 11 maja 2017 zastępca Mayora Raymond van Haeften przyjął grupę 13 polskich uczniów pod opieką nauczycieli w Sali Rady Ratusza w Haarlemmerliede.

 

Wymieniono się okolicznościowymi prezentami i wykonano pamiątkowe zdjęcia na tle specjalnie wywieszonej polskiej flagi. Uczniowie mieszkali w Fort Penningsveer urokliwym, prawie stuletnim forcie armii holenderskiej.

 

Wizyta obejmowała dwie holenderskie szkoły podstawowe: w Franciscusschool w Haarlemmerliede, oraz St. Adalbertusschool w Spaarndam a także pobyt w klubie młodzieżowym Don Bosco.

 

Do największej atrakcji można zaliczyć pobyt i zwiedzanie Amsteradmu oraz Rijkmuseum.

 

W miejscowości Haarlem zorganizowano rodzaj gry miejskiej w czasie, której polscy uczniowie wykonywali zadania przygotowane przez Holendrów, zwiedzono także muzeum Teylersa.

 

W muzeum uczniowie wykonywali odbitki graficzne na warsztatach plastycznych. W ciągu tych kilku dni nauczyli się zwyczajów holenderskich oraz poznali nowych przyjaciół.

 

Pobyt trwał pięć dni i był kolejnym ważnym etapem współpracy Gminy Lanckorona z partnerskim miastem Haarlemmerliede in Spaarnwoude.