Aktualności
Delegacja z Lanckorony na Dziękczynnej Mszy Świętej za jedenaście lat posługi metropolitarnej. Kardynała Stanisława Dziwisza.

Lanckorona godnie reprezentowała Powiat Wadowicki podczas uroczystej Mszy Świętej odprawionej przez Kardynała Stanisława Dziwisza w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach niedaleko Łagiewnik w sobotę (21 – 01 – 2017r.) miała miejsce uroczysta eucharystia odprawiona w podziękowaniu za 11 letnią posługę Metropolity Krakowskiego ks. Kardynała Stanisława Dziwisza.

Wśród wielu zaproszonych gości z Premier RP. Beatą Szydło na czele oraz przedstawicielami najwyższych władz państwowych, delegacją gabinetu Prezydenta RP, Wojewodą Małopolskim, Prezydentem Krakowa a także posłami i senatorami Rzeczypospolitej Polskiej w uroczystej mszy uczestniczyli również przedstawiciele Gminy Lanckorona.

Gminę Lanckorona reprezentowali Wójt Gminy Tadeusz Łopata, Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Frączek a także przedstawiciel pracowników Urzędu Gminy Barbara Kucharska.

Podczas Nabożeństwa Kard. Stanisław Dziwisz zaznaczył, że zdawał sobie sprawę, iż Kościołowi krakowskiemu zawsze przewodziło wielu wielkich i świętych biskupów. Pierwszy raz wyznał, że Jan Paweł II przewidywał jego służbę w Krakowie, o czym powiedział mu kard. Franciszek Macharski. – „Dlatego przyjąłem z pokorą nominację, zdając sobie sprawę z moich ograniczeń, ale jednocześnie ufając i licząc na pomoc z wysoka tego, u którego boku służyłem w Krakowie i w Watykanie 39 lat” – powiedział ustępujący metropolita.

Odchodzący metropolita podziękował również byłemu papieżowi Benedyktowi XVI za okazane zaufanie i życzliwość dla Archidiecezji Krakowskiej i całego Kościoła w Polsce, a także za proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Jana Pawła II, zaś obecnemu papieżowi Franciszkowi za obecność oraz duchowe wsparcie podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Po zakończeniu Mszy Świętej odbyło się w auli Sanktuarium Jana Pawła II spotkanie Kardynała Stanisława Dziwisza z delegacjami różnych środowisk, stowarzyszeń i samorządów.

W tej podniosłej atmosferze uczestniczyła również delegacja z Lanckorony, która jako jedyna reprezentował Powiat Wadowicki.

Wójt Gminy Tadeusz Łopata w kilku zdaniach podziękował Kardynałowi za wieloletnią posługę Metropolity Krakowskiego a także za okazane wsparcie dla Lanckorony podczas wydarzeń związanych z osuwiskami. „W tym czasie Kardynał był na miejscu w Lanckoronie wśród nas wszystkich pamiętam doskonale jak obchodząc wraz z jego eminencją miejsca dotknięte kataklizmem nie mogliśmy uwierzyć w skalę zniszczeń. To w tedy słowa Kardynała dały mi wielkie wsparcie nadzieję, że to wszystko będziemy w stanie naprawić, a mieszkańcom dotkniętym dramatem zapewnić dach nad głową”. Wspominał Wójt Tadeusz Łopata w rozmowie z ks. Kardynałem Stanisławem Dziwiszem.

Podczas spotkania przedstawiciele Lanckorony podarowali w prezencie Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi wierną replikę obrazu Matki Boskiej Lanckorońskiej.

W odpowiedzi na życzenia i podziękowania za wieloletnią posługę ks. Kardynał życzył Lanckoronie, aby na powrót stała się miastem. „Jestem pewien, że to się spełni życzę, aby Lanckorona ponownie stała się miastem to takie moje marzenie” powiedział do delegacji z Lanckorony ks. Kardynał.

Kardynał Stanisław Dziwisz kończy swoją posługę Metropolity Krakowskiego 28 stycznia 2017 roku zastąpi go arcybiskup Marek Jędraszewski z diecezji łódzkiej.