Aktualności
Wizyta dzieci z zaprzyjaźnionej Holandii

W dniach 31 kwietnia – 5  maja 2016 odwiedziła Lanckoronę (Izdebnik) grupa dzieci z zaprzyjaźnionej gminy w Holandii Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Młodzież przyjechała w ramach wieloletniej wymiany szkolnej. Uczniowie holenderscy to laureaci konkursu przeprowadzonego w szkołach i klubie sportowym Don Bosko – w czasie którego przekonywali jury o tym: dlaczego właśnie oni powinni przyjechać do Polski. Laureaci tego konkursu  przyjechali do Polski po raz czwarty.

 

Grupa  liczyła 12 uczniów  a także 4 opiekunów :nauczyciela ze szkoły, koordynatora, nauczycielki  i instruktora z klubu młodzieżowego Don Dosco. Uczniowie pochodzą ze Adalbertusschool SpaarndamSt Franciscus School w Haarlemmerliede oraz klubu sportowego Don Bosko.

 

Program wizyty i założenia zostały dopracowane wcześniej przez dwóch głównych organizatorówNico van Geldorpa oraz Wojciecha Ćwiękałę – wspomaganych przez nauczycieli: dyrektora Mirosława Gajewskiego, Barbarę Piwowar, Magdalenę Zawiłą – do organizatorów dołączył także Wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata oraz Pan Ryszard Frączek – Przewodniczący Rady Gminy Lanckorona. Program przewidywał poza zajęciami na terenie gminy, wycieczki do Krakowa oraz Wieliczki.

 

Dyrektorzy wszystkich gminnych szkół: Małgorzata Chyczyńska, Mirosław Gajewski, Anna Gibas, Bogusław Żaloudik – przygotowali z wychowawcami  ciekawy i  dynamiczny program  wizyty, przepełniony edukacyjną oraz  zabawą dzieci w projekcie uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych i co ciekawe i rzadko spotykane poznawali tradycyjną regionalną polską kuchnię. Zajęcia te odbywały się przy udziale kół gospodyń wiejskich, strażaków z OSP.

 

Uczniowie holenderscy przygotowali dla nas  pokazy multimedialne, a także zabawy edukacyjne.

Na Lanckorońskim zamku miał miejsce finał zabawy terenowej której tematem przewodnim była historia Lanckorony  przygotowana przez panią Barbarę Piwowar z  lanckorońskimi uczniami – spotkanie z  rycerzem w zrekonstruowanym stroju młodego Kazimierza Wielkiego, budowniczego zamku lanckorońskiego. W rolę rycerza wcielił się pan Jacek Pietras, który przybliżył w języku angielskim historię odgrywanej przez siebie postaci.

 

Uczniowie z Izdebnika uczestniczyli także w zajęciach edukacyjnych na farmie Kopytkowo w Izdebniku. Podczas wizyty w Jastrzębi goście wraz z uczniami Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spacerze na Kępę.

 

W  ramach zapoznanie się z polską historią nauczyciele holenderscy uczestniczyli w gminnych  obchodach rocznicy Konstytucji  3 maja .

 

Na zakończenie pobytu miała miejsce integracyjna  dyskoteka przygotowana przy współudziale GOK  Lanckoron oraz – „SianoParty”, na której obowiązywały stroję country a dekorację stanowiło autentyczne siano.

 

Aktywna współpraca ze szkołami holenderskimi ma miejsce od 8 lat, w tym czasie przewinęło się przez nasze szkoły ponad 50 uczniów, oraz kilku nauczycieli, jest to doskonała promocja gminy Lanckorona w Holandii – wzmocniona magicznym działem ,,faceboka”

 

Współpraca poprzez wyjazdy uczniów, nie doszłaby do skutku, gdyby nie autentyczne, w każdym szczególe wsparcie Wójta Tadeusza Łopaty który uczestniczył w planowaniu atrakcji dla uczniów. Wymiana dzieci szkolnych ma miejsce od 10 lat i jest objęta honorowym patronatem Wójta oraz  Rady Gminy Lanckorona we współudziale mieszkańców Gminy

Lanckorona.