Aktualności
11 listopada 2020 r. – Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Lanckorona

W środę 11 listopada 2020 r. miały miejsce w Lanckoronie gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, które w tym roku z racji trwającej pandemii koronawirusa miały szczególny charakter.

 

O godz. 11:00 rozpoczęła się w lanckorońskim kościele uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Gminy Lanckorona koncelebrowana przez ks. proboszcza Jana Bobrka i ks. Michała Hansa. Z racji obowiązujących obostrzeń sanitarnych we Mszy św. mogło wziąć udział niewiele osób, ale Msza św. była transmitowana w Internecie, więc mieszańcy mogli we Mszy św. uczestniczyć wirtualnie. W lanckorońskiej świątyni w nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz Gminy Lanckorona: Wójt Tadeusz Łopata, Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Frączek; przedstawiciele Rady Gminy Katarzyna Łukasiewicz i Bogdan Chorąży, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzata Dziadkowiec, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Monika Zając, przedstawiciele grona pedagogicznego z Szkoły Podstawowej w Lanckoronie oraz kilkoro mieszkańców gminy. Po zakończeniu Mszy św. w kościele zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” oraz tradycyjnie jak co roku pieśń „Boże, coś Polskę”, następnie wszyscy zgromadzeni wyszli przed kościół, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości państwowe. Członkowie Klubu Senior+ w Lanckoronie przygotowali dla uczestników uroczystości kotyliony narodowe.

 

Pod pomnikiem pamięci poległych w obronie Ojczyzny i pomordowanych przez Niemców hitlerowskich w latach 1939-1945 kwiaty w imieniu własnym i społeczności Gminy  Lanckorona kwiaty złożył Wójt Tadeusz Łopata wraz z Przewodniczącym Rady Gminy i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, a przedstawiciel Rady Gminy złożyli znicze. Następnie delegacja przedstawicieli władz gminy udała się pod pomnik „Wiara i Wolność”, gdzie również złożono kwiaty oraz zapalono symboliczne znicze.