Aktualności
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE KULTURALNE ROKU – OPERA „NAPÓJ MIŁOSNY” W LANCKORONIE

Sobotni wieczór 9 września 2017 roku zapisał się na dobre w pamięci mieszkańców naszej gminy i wszystkich gości, którzy obejrzeli na lanckorońskim rynku operę „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego wystawioną przez Operę Krakowską.  Licznie przybyłą widownie przywitali: Wójt Lanckorony Tadeusz Łopata oraz Dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej Bogusław Nowak. Obaj wyrazili nadzieję, że to będzie pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie z operą w pięknych plenerach lanckorońskiego rynku. Dyrektor Bogusław Nowak odczytał krótki list od księcia Jana Lubomirskiego – Lanckorońskiego Prezesa Fundacji Książąt Lubomirskich, w którym wspomina on z sentymentem Lanckoronę.

 

To niezwykłe wydarzenia było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy. Do zrealizowania tego niezwykłego projektu przyczyniła się również współpraca Wójta Lanckorony z Prezesem Stowarzyszenia Terra Artis Lanckorona Leszkiem Mikosem. Bez wątpienia to wydarzenie przyczyniło się do promocji naszej gminy, mamy również nadzieję, że tak owocna współpraca zaowocuje realizacją kolejnych wspólnych projektów kulturalnych.

 

W realizację tego niezwykłego wydarzenia zaangażowały się osoby związane z Lanckoroną. Pan Kazimierz Wiśniak stworzył wizję plastyczną spektaklu, a Pan Bronisław Maj napisał specjalnie na tę okazję intermedia streszczające akcję spektaklu, które brawurowo przedstawił razem z panem Leszkiem Mikosem. Publiczność żywo reagowała na zabawne żarty związane z osadzeniem akcji w realiach lanckorońskich. Salwy śmiechów i braw często przerywały wystąpienia obu panów. Również grupa mieszkańców Lanckorony była żywo zaangażowana jako statyści w przedstawienie operowe, panie w pięknych sukniach, a panowie w surdutach przechadzali się tworząc wspaniałe tło dla akcji spektaklu. Panie ze Stowarzyszenia Lanckoronianki i Stowarzyszenia 3 Wionki dbały zaś o ucztę dla ciała serwując pyszne potrawy regionalne, które w przerwie cieszyły się dużym powodzeniem. Niesamowite wrażenie również robił na widzach rynek lanckoroński, który zmieniał swoje oblicze oświetlany różnokolorowymi światłami. Realizatorzy spektaklu wspaniale podkreślili wszystkie jego atuty, a reprodukcje obrazów Kazimierza Wiśniaka dodawały temu teatrowi świateł jeszcze więcej uroku.

 

Wśród tej wspaniałej romantycznej scenerii odgrywała się na scenie historia miłosna Adiny (wspaniały sopran Iwony Sochy) i Nemorina (urzekający tenor Andrzeja Lamperta), w której niemałe zamieszanie zrobił wędrowny hochsztapler i handlarz Dulcamara (głęboki bas baryton Przemysława Firka). Nemorino nabył od niego tytułowy napój miłosny, żeby rozkochać w sobie Adinę, ale ta zamiast w nim zakochuje się w Belcore (charakterystyczny baryton Michała Kutnika). Nieszczęście gotowe, bo Nemorino z rozpaczy zaciąga się do wojska, ale Adina wyjawia mu miłość i wszystko kończy się dla zakochanych pomyślnie. Towarzysząca Solistom Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej uczyniły ten wieczór niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich widzów.

 

Po zakończonym spektaklu owacja na stojąco trwała długo chwilę. Wójt Tadeusz Łopata osobiście dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zaistnienia tak wspaniałego wydarzenia w Lanckoronie. Podziękowania w imieniu nieobecnego Marszałka Jacka Krupy odebrała Dyrektor Monika Wiejaczka z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim. Dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej Bogusław Nowak, wszyscy występujący soliści oraz dyrygent orkiestry Evgeny Volynskiy zostali obdarowani upominkami mającymi im przypominać o tym wspaniałym występie w anielskiej Lanckoronie. Organizatorzy i publiczność nie zapomniała również o podziękowaniach dla Pana Kazimierza Wiśniaka, Bronisława Maja i Leszka Mikosa. Wójt Tadeusz Łopata podkreślił na zakończenie, że to był wspaniały wieczór, a reakcja publiczności była tego najlepszym dowodem.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego pięknego wieczoru na lanckorońskim rynku. Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie również jest dostępna fotorelacja z tego wydarzenia.

 

Wystawienie opery „Napój miłosny” rozeszło się szerokim echem w całym województwie, zapraszamy do obejrzenia relacji w „Kronice TVP3” z 9 września 2017, relacja rozpoczyna się w 8 minucie i 51 sekundzie programu – zobacz.

 

Fotorelacja: