Aktualności
Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego

XXV Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego Kraków-Lanckorona

W piątek, 8 września ruszyły jubileuszowe XXV Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego w Lanckoronie. Warsztatom, podczas których twórcy animacji  doskonalą swoje umiejętności, towarzyszą im  projekcje filmowe i wykłady zaproszonych gości. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

To już 25. edycja Warsztatów, które cztery lata temu z Krakowa przeniosły się do Lanckorony. Malowniczy krajobraz, cisza i spokój, sprawiają, że miejsce to jest idealną przestrzenią do pracy artystycznej dla twórców.

Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego kierowane są głównie do młodych artystów i studentów, przygotowujących się do startu zawodowego, opracowujących koncepcje filmów debiutanckich, uzupełniających swoje umiejętności lub realizujących fragmenty swoich animacji. Warsztaty są odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania twórców, przygotowujących się do profesjonalnej działalności w zakresie filmu animowanego. Stwarzają warunki do przygotowania i realizacji projektów oraz inicjują ich produkcję i dystrybucję.

Warsztatami od początku ich istnienia kieruje Jerzy Kucia — twórca filmów animowanych, laureat licznych międzynarodowych nagród i autor szeregu inicjatyw w tej dziedzinie. Dotychczas odbyły się już 24. edycje Warsztatów, w których wzięli udział uczestnicy z ponad stu krajów. Niejednokrotnie zresztą rosnące zainteresowanie Warsztatami i liczba chętnych znacznie przewyższała możliwości organizacyjne.

Zakres działalności Warsztatów rozwinął się wraz z przeniesieniem ich do Lanckorony. Obecnie, równolegle do zajęć dla profesjonalistów, prowadzone są zajęcia dla dzieci. Najmłodsi mieszkańcy gminy Lanckorona i okolic uczą się, jak tworzyć filmy animowane różnymi technikami. Warsztaty kończą się pokazem krótkometrażowych filmów zrealizowanych przez dzieci.

Co roku Warsztatom towarzyszą też liczne pokazy filmowe i wykłady znamienitych gości – polskich i zagranicznych. W tym roku swoją obecnością zaszczycą: Jerzy Kalina, prof. Otto Alder, Michał Krajczok, dr Anna Taszycka, Anzhelika Dementyeva oraz Zdzisław Kudła.

 

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego, Eksperymentalnego i Video Studio A, a partnerami i sponsorami tej edycją są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Kraków, Deutsches Institut für Animationsfilm DIAF z Drezna oraz Gmina Lanckorona. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

XXV Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego

8-17 września 2017

Gminny Ośrodek Kultury Lanckorona, ul. Krakowska 8, Lanckorona