Laudacja dla Pana Tadeusza Łopaty

Statuetka „Lanckorońskiego Kazimierza” dla Pana Tadeusza Łopaty

za wieloletnią pracę na rzecz podniesienia poziomu oświaty
i poprawienia warunków edukacji w Gminie Lanckorona

 

Szanowny Panie Wójcie! Drogi Laureacie!

Szanowni Państwo!

 

Przypadł mi w udziale zaszczyt, a równocześnie przyjemność, przedstawienia Państwu sylwetki Pana Wójta Tadeusza Łopaty, dla którego Stowarzyszenie Pomocy Szkole „MAŁOPOLSKA” wystąpiło o przyznanie statuetki „Lanckorońskiego Kazimierza”. Jest mi niezmiernie miło, że Komisja Edukacji, Kultury, Spraw Społecznych, Sportu, Turystyki i Promocji Gminy przychyliła się do naszego wniosku i możemy dziś wszyscy spotkać się na tej uroczystości.

Pan Tadeusz Łopata od lat działa na rzecz lokalnej społeczności: m.in. jako członek Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Izdebniku, członek Rady Sołeckiej sołectwa Izdebnik, sołtys Izdebnika, Radny Gminy Lanckorona i obecnie jako Wójt Gminy Lanckorona. Laureat dał się poznać jako sprawny organizator i wielki orędownik podniesienia poziomu edukacji, najpierw w Izdebniku, a następnie w całej Gminie Lanckorona.

Szanowni Państwo w trakcie mojej współpracy z Panem Wójtem zdążyliśmy się dobrze poznać i tym samym mogę z całą stanowczością stwierdzić, że Pan Wójt posiada niemałe zasługi dla podniesienia poziomu oświaty w Gminie Lanckorona, ale zacznijmy od początku. Był rok dwutysięczny i syn Pana Wójta rozpoczął swoją przygodę z edukacją w izdebnickiej szkole. Zderzenie Pana Wójta jako rodzica z warunkami w jakich miał się uczyć jego syn było tak przejmujące, że postanowił od razu zaangażować się w pracę na rzecz poprawy warunków nauki i w taki oto sposób Pan Łopata osobiście wyremontował salę „zerówki” wraz z sanitariatami. Przez kolejne lata działalności Pana Tadeusza w Radzie Rodziców udało się zakupić dla izdebnickiej szkoły krzesełka i ławki o regulowanej wysokości oraz odnowiono i odświeżono malowaniem kilka sal lekcyjnych i korytarzy. Przez cały okres edukacji swojego syna Pan Łopata aktywnie działał na rzecz poprawy warunków nauczania w szkole w Izdebniku, przez ten czas dał się poznać jako sprawy organizator, współpracował z dyrekcją szkoły, nauczycielami i innymi rodzicami, aby zapewnić dzieciom godne warunki zdobywania wiedzy i rozwoju.

W ten sposób upłynął Panu Łopacie okres bycia aktywnym członkiem Rady Rodziców i sołtysem sołectwa Izdebnik i przyszła pora na kolejne wyzwanie jakim było pełnienie funkcji Radnego Rady Gminy Lanckorona przez dwie kadencje. W trakcie obu kadencji Pan Łopata był członkiem Komisji Edukacji, Kultury, Spraw Społecznych, Sportu, Turystyki i Promocji Gminy. Jedną z najważniejszych spraw, które w tamtym czasie zaprzątały mu głowę była kwestia widma zlikwidowania Szkoły Podstawowej w Jastrzębi. Razem z obecnym tu Panem Przewodniczącym Rady Gminy Ryszardem Frączkiem walczyli o to, żeby tej placówki nie zamykać, ich upór i walka doprowadziły do tego, że szkoła w Jastrzębi pozostała otwarta, a kilka lat później pięknie ją rozbudowano i dalej realizuje się budowę sali gimnastycznej. Pozwólcie Państwo, że na chwilę pozostanę przy tej inwestycji, ponieważ to przy okazji starań o rozbudowę szkoły w Jastrzębi miałem okazję poznać obecnego tu Laureata. Od samego początku naszej znajomości ceniłem w nim zdecydowanie, upór w dążeniu do zamierzonych celów oraz umiejętność pokonywania przeszkód i znajdowania alternatywnych rozwiązań na drodze do osiągnięcia swoich celów. Myślę, że właśnie te cechy sprawiły, że zdecydował się on startować w wyborach na stanowisko Wójta i od 2016 r. pełni tę zaszczytną funkcję z korzyścią dla lokalnej społeczności i poziomu edukacji w gminie.

Pamiętam, jak przy okazji jednego z naszych spotkań Pan Tadeusz opowiadał, że jedną z jego pierwszych decyzji po objęciu funkcji wójta było zrobienie analizy warunków nauczania w szkołach i na tej podstawie skierowanie środków finansowych na najbardziej potrzebne w tamtym czasie remonty w szkołach m.in. w lanckorońskiej placówce. Od samego początku społecznego zaangażowania Pana Tadeusza Łopaty w sprawy edukacji, jedną z najważniejszych kwestii były warunki lokalowe, w których uczniowie przebywali, stąd upór Wójta w zdobywaniu środków na rozbudowę szkół w Jastrzębi i w Izdebniku. Bez wątpienia mogę stwierdzić, że zmiana skandalicznych wręcz warunków, w których uczyły się dzieci w Jastrzębi to w dużej mierze zasługa uporu Pana Wójta w zdobywaniu środków na tę inwestycję. Jeśli chodzi zaś o szkołę w Izdebniku, to tutaj również znacząco poprawiły się warunki nauczania, uczniom po dobudowaniu sal nie grozi już wprowadzenie zmianowości, a dzięki pięknej, nowej sali gimnastycznej mogą rozwijać swoje sportowe talenty, tak jak uczniowie Szkoły Podstawowej w Skawinkach, którzy mogą korzystać z oddanego w zeszłym roku boiska sportowego. Kwestie bytowe również nie są obce Panu Wójtowi stąd remonty stołówek w Lanckoronie i w Izdebniku, dzięki którym uczniowie mogą spożywać posiłki w przyjaznych warunkach. Z tego, co wiem z rozmów z Panem Wójtem to planowana jest także rozbudowa Szkoły Podstawowej w Lanckoronie wraz z remontem sali gimnastycznej.

Pan Wójt dba także o najmłodszych mieszkańców gminy. Drodzy Państwo, czy przyjąć, że edukacja zaczyna się od żłobka czy od przedszkola, to jedno jest pewne – w Gminie Lanckorona dzieci mają doskonałe warunki w obu przypadkach. Pan Wójt był inicjatorem powstania Gminnego Żłobka w Lanckoronie, który wspaniale się rozwija. Przypomnę, że również w Lanckoronie wybudowano nową siedzibę Przedszkola Samorządowego, gdzie dzieci mogą się cieszyć dużymi, widnymi salami i korzystają z pięknej, przestronnej stołówki. Cały czas trwają również prace budowlane związane z rozbudową przedszkola w Izdebniku: gdzie powstaną nowe sale: edukacyjna, sensoryczna i widowiskowa.

Szanowni Państwo, szkoła to nie tylko mury, sale i ławki, ale także wychowywanie i kształtowanie nowych pokoleń. Dobrze wiemy, że Wójt zwraca szczególną uwagę na wartości wśród, których wzrastają młodzi ludzie i sam je jasno wskazuje. W trakcie jego dwóch kadencji miały miejsce wydarzenia upamiętniające ważne chwile z przeszłości naszego narodu, jak np. wmurowanie pamiątkowej tablicy z okazji 225 roczny uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wmurowanie tablicy upamiętniającej lokację miasta Lanckorona czy wybudowanie i odsłonięcie pomnika „Wiara i Wolność” przy wjeździe do centrum Lanckorony. Te wszystkie miejsca żyją rytmem wyznaczanym przez święta państwowe i rocznice historyczne, do których Pan Wójt przywiązuje ogromną wagę i w których zawsze uczestniczą przedstawiciele społeczności szkolnych ze wszystkich szkół z gminy.

Przywiązanie do wartości patriotycznych u Pana Wójta przejawia się także w kwestii nadawania patronów dla szkół i fundowania sztandarów. W trakcie obu kadencji Pan Wójt ufundował 3 sztandary szkolne: dla Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Lanckoronie, dla Szkoły Podstawowej im. Konfederatów Barskich w Jastrzębi oraz dla Szkoły Podstawowej im. Bohaterów walk o Niepodległość Polski w Izdebniku – tym dwóm ostatnim również nadano patronów. Z inicjatywy Pana Wójta od 1 września zeszłego roku w każdej szkole są 4 dodatkowe godziny przeznaczone na historię gminy, w ten sposób uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z historią lokalną na tle historii Polski. Na każdym kroku Pan Wójt podkreśla swoje przywiązanie dla „małej Ojczyzny”, jaką jest Gmina Lanckorona, według niego od najmłodszych lat dzieci powinny być zaznajamiane z lokalną historią i obyczajami, czego najlepszym przykładem jest konkurs dla dzieci z klas I-III pt. „Moje lanckorońskiej strony”, który wspólnie realizują szkoły w Izdebniku i w Skawinkach.

Pan Wójt wielokrotnie obejmował patronatem konkursy dla dzieci oraz fundował nagrody. Liczne remonty bibliotek szkolnych, czy przeniesienie Gminnej Biblioteki Publicznej do nowego lokalu to też swego rodzaju inwestycje w dzieci i młodzież, które zdobywają wiedzę korzystając z zasobów bibliotecznych. Od 2016 r. dzięki jego inicjatywie najzdolniejsi uczniowie otrzymują stypendia na zakończenie roku szkolnego, tak samo jak najzdolniejsi sportowcy z terenu gminy.

Do pełnego rozwoju dzieci i młodzieży bardzo istotna jest także bogata oferta zajęć pozalekcyjnych. Na tym polu także Pan Wójt ma swoje zasługi: popiera poszerzenie oferty zajęć przez Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie, aktywnie wspiera powstawanie i rozwój młodzieżowych drużyn pożarniczych, w gminie działają także 2 orkiestry dęte w Lanckoronie i w Izdebniku, w których młodzież może uczyć się gry na instrumentach. Wiele z powyższych inicjatyw powstało z udziałem Pana Wójta, który wspiera także sport, będąc inicjatorem turnieju piłkarskiego dla dzieci o puchar Wójta.

Drogi Laureacie, w swoim wystąpieniu chciałem ukazać w jaki sposób na przestrzeni tych ponad dwudziestu lat wspierałeś rozwój oświaty w Gminie Lanckorona. Jak z zatroskanego rodzica zmieniłeś się w społecznika, a potem w Radnego i Wójta. Myślę, że przez swoją pracę przez te wszystkie lata zasłużyłeś w pełni na docenienie w postaci otrzymania „Lanckorońskiego Kazimierza”.

Szanowni Państwo, Pan Wójt jest człowiekiem czynu, zdeterminowanym i nastawionym na osiągnięcie swoich celów i jak nikt rozumie słowa naszego wielkiego Polaka, Jana Pawła II – „Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro”, co wielokrotnie udowadniał pracując na rzecz rozwoju przyszłych pokoleń.

Prezes
Stowarzyszenia Pomocy Szkole „MAŁOPOLSKA”
Bohdan Piotrowicz

 

Lanckorona, 22 czerwca 2022 r.