Aktualności
Lanckorona stawia na fotowoltaikę

Na terenie Gminy Lanckorona zostały uruchomione panele fotowoltaiczne. W ostatnim czasie odnawialne źródła energii funkcjonują już na budynkach OSP w Lanckoronie oraz Zespołu Szkół w Izdebniku. Inwestycja ta pozwoli na zwiększenie oszczędności w użytkowaniu tych budynków, a także wpłynie na poprawę związaną z ochroną środowiska.

Fotowoltaika to ostatnio modne źródło energii. W obecnej chwili przy ciągłych alarmach smogowych ekologiczna energia słoneczna ma swoją wielką przyszłość. Lanckorona wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców i w trosce o ekologię zdecydowała się na montaż paneli fotowoltaicznych i inwestycję w odnawialne źródła energii. O taką formę pozyskania energii osobiście zabiegał Wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata. Jest nadzieja, że w niedługim czasie podobne panele zostaną zamontowane na innych budynkach użytecznych publicznej na terenie Gminy Lanckorona. Tym samym Wójt zachęca mieszkańców do inwestowania w ekologię i odnawialne źródła energii.

Fotowoltaika to dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w czasowej mikroskali zwykliśmy uważać słońce, obecnie bardzo dynamicznie się rozwija i należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz częściej stosowana.

Ogólne parametry zainstalowanych paneli fotowoltaicznych na dwóch budynkach w Gminie Lanckorona na dachu budynku OSP w Lanckoronie zamontowano instalację o mocy znamionowej 6,24 kWp, a na dachu Zespołu Szkół w Izdebniku zamontowano instalację o mocy znamionowej 15,08 kWp.