Aktualności
zimowy festiwal „Anioł w miasteczku”

W dniach 8 – 10 grudnia br. odbył się w Lanckoronie Zimowy Festiwal „Anioł w Miasteczku”. Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Lanckoronie były współorganizatorami tej imprezy.

 

 

Pierwszym wydarzeniem w ramach festiwalu było wspólne ubieranie choinek na lanckorońskim rynku, które odbyło się z inicjatywy Wójta Gminy Lanckorona Tadeusza Łopaty. Dzieci z młodszych klas Szkoły Podstawowej z Lanckorony wraz z Wójtem Tadeuszem Łopatą i Dyrektorem Mirosławem Gajewskim ubierały dwie choinki na rynku. Dzieci przyniosły swoje ozdoby choinkowe, ale niespodzianką dla nich były ozdoby ufundowane przez Wójta Lanckorony, a przygotowane przez panie z Gminnego Ośrodka Kultury. Główną atrakcją ubierania choinek była możliwość przejażdżki na wysięgniku. Strażacy z OSP Lanckorona czuwali na przebiegiem całości.

 

 

 

W piątek odbyły się również warsztaty dla dzieci w dwóch filiach Gminnej Biblioteki Publicznej. W Filii biblioteki w Jastrzębi w ramach warsztatów „Sielsko-anielskie zabawy papierem” dzieci pod kierunkiem pani Doroty Lenik wykonywały anioły, które następnie przyozdabiały brokatem. Natomiast w Filii Biblioteki w Izdebniku w ramach warsztatów „Aniołki dla aniołków – składanie aniołków z papierowych serwetek” powstały papierowe aniołki, które dzieci mogły zabrać ze sobą do domu. Pani Monika Mirek wraz z dziećmi przygotowała również aniołki, które zostaną w bibliotece jak choinkowe ozdoby.

 

 

 

W sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury królowały warsztaty „Fabryka anielskich atrybutów – anielskie skrzydła” Basi Kuli, w trakcie których każdy mógł zrobić swoje własne anielskie skrzydła, z którymi mógł się pojawić na lanckorońskim rynku i uczestniczyć w liczeniu aniołów.

 

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Lanckoronie zorganizowała zaś warsztaty „ Skrzydlaty Przyjaciel z nieba – anielskie laurki”. Dzieci wraz z panią Moniką Zając przygotowywały anielskie laurki, które mogły rozdać potem bliskim.

 

 

 

Ogromnym powodzeniem cieszyła się interaktywna wystawa „Anioły w Ultrafiolecie” zorganizowana przez Gminnym Ośrodek Kultury w budynku Starego Magistratu. W wyciemnionej sali na ścianie namalowano wielkie skrzydła farbami świecącymi w ultrafiolecie. Przed salą wolontariuszki GOKu malowały twarze farbami świecącymi w ultrafiolecie. Była możliwość wykonania zdjęcia, efekty całej akcji można podziwiać na Facebok’u Gminnego Ośrodka Kultury:

 

https://www.facebook.com/pg/GminnyOsrodekKulturyWLanckoronie/photos/?tab=album&album_id=1925135470836818

 

 

 

W samo południe w sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury w Lanckoronie wystąpiły Panie z Klubu Seniora „Wiecznie młodzi” z Jastrzębi działającego w ramach projektu „Działaj lokalnie”. W czasie kabaretowego występu Panie śpiewały piosenki i wystąpiły z kilkoma skeczami.

 

 

 

W sobotnie popołudnie odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury wernisaż „Anielskie Miasteczko”, gdzie zaprezentowano fotografie członków Krakowskiego Klubu Fotograficznego z poprzednich edycji „Anioła w Miasteczku”.

 

 

Kolejnym wydarzeniem w sobotnie popołudnie był wernisaż wystawy „Anioły Malczyka” w budynku Starego Magistratu, którą wspólnie zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony i Gminny Ośrodek Kultury.

 

 

 

Całość festiwalu została zainaugurowana w sobotę o godz. 11, kiedy to anioły z życzeniami wyfrunęły do mieszkańców. O 13:30 odbyło się również liczenie aniołów i okazało się, że na lanckorońskim rynku są 602 anioły, a tym samy pobito rekord festiwalu. W trakcie festiwalu odbyło się również całe mnóstwo wydarzeń towarzyszących: rozmaite warsztaty, wernisaże, promocje książek, animacje, koncerty. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Na płycie rynku przez cały weekend odbywał się tradycyjny jarmark, na którym można było się zaopatrzyć w prezenty świąteczne od wystawców. Panie z KGW w Jastrzębi oraz ze Stowarzyszenia Lanckoronianki zapewniały pyszności do jedzenia i picia.

 

 

W niedzielę, w drugi dzień zimowego festiwalu odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury Koncert Ogniska Terra Artis Lanckorona. Dzieci i młodzież zaprezentowały efekty swojej nauki gry na gitarze i pianinie. Uczniowie występowali solo, w grupach i ze swoimi nauczycielami. Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem. Było to ostanie wydarzenie realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie w ramach Zimowego Festiwalu „Anioł w Miasteczku”.