Aktualności
zaproszenie do obejrzenia archiwalnego materiału wideo o Lanckoronie

Zapraszamy Mieszkańców i sympatyków Lanckorony do obejrzenia archiwalnego materiału wideo o Lanckoronie i pobliskiej Kalwarii – film dostępny pod poniższym linkiem:

 

https://cyfrowa.tvp.pl/video/miasta,kalwaria-lanckorona,59355543

 

Cykl audycji telewizyjnych, które przypominają twórczość Macieja Szumowskiego – dziennikarza, publicysty, opozycjonisty, ojca reżyserki Małgorzaty Szumowskiej i jego cyklu filmów dokumentalnych „Polska zza siódmej miedzy”, które powstały w latach 1969-1971. Dzięki chwilowemu zawirowaniu władzy ludowej, Maciejowi Szumowskiemu udało się wtedy, jak nikomu innemu, pokazać prawdziwy obraz ówczesnej Polski, mocno odbiegający od jej propagandowego oblicza. W tamtych latach było to wyjątkowe. W tym odcinku cyklu prezentowany jest reportaż o Lanckoronie. Malownicze okolice i przepiękne, zabytkowe budynki. Próby rozwoju regionu poprzez przekształcenia systemu rolnictwa oraz nakłonienie młodzieży do zaangażowanie się w sprawy regionu.

 

Materiały są udostępnione w ramach projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.” i są to archiwalne materiały z ośrodków Telewizji Polskiej z lat 70. i 80. dostępne za darmo online.