Aktualności
XI konkurs regionalny „Moje Lanckorońskie Strony”

12 maja 2016 r. do Skawinek zawitali najmłodsi uczniowie z naszej gminy wraz z nauczycielami, rodzicami oraz zaproszeni goście. Tegoroczny XI już konkurs odbywał się pod patronatem Wójta Gminy Lanckorona Pana  Tadeusza Łopaty.

Zaczęło się jak zwykle od testu sprawdzającego podstawowe wiadomości: o położeniu, przyrodzie, walorach gminy Lanckorony i legendach z nią związanych.

 Następnie przyszedł czas na indywidualne występy. Każda prezentacja, każdy temat, każda historia roztaczał przed widzami  niezwykły świat: a to starych przedmiotów , zwyczajów, a to interesujących miejsc czy obiektów, ciekawostek przyrodniczych,  legend, wyjątkowych ludzi i ich historii. Uwagę wszystkich przyciągały pięknie wykonane makiety Kościoła w Skawinkach i Lanckoronie, wielobarwne rysunki, stroje i fascynujące prezentacje multimedialne. Wszystkich zaciekawiła historia nawigatora Władysława Krywdy opowiedziana przez jego prawnuka Szymona Peterscheina, uśmiech na twarzy wywołały przyśpiewki Julii Chyli, która zaprosiła wszystkich na darcie pierza, zainteresowanie, zwłaszcza żeńskiej części publiczności, wzbudziła wzmianka Wiktorii Leśniak o ludowych sposobach na kobiecą urodę, przy okazji omawiania zwyczajów i tradycji wielkanocnych.

Różnorodność i wysoki poziom prezentacji sprawiła dużą trudność oceniającej je komisji do której należeli: Wójt p. Tadeusz  Łopata, Przewodniczący Rady Gminy p. R. Frączek i dyrektorzy szkół: Anna Gibas, Małgorzata  Chyczyńska, Mirosław Gajewski i Bogusław Żaloudik.

Wyjątkowym wyróżnieniem była ufundowana i przyznana  przez Wójta Gminy Lanckorona  p. Tadeusza Łopatę nagroda dla najlepszych prezentacji. Otrzymali ją:

  • Szymon Peterschein z Zespołu Szkół w Izdebniku
  • Wanesa Łężniak ze Szkoły Podstawowej w Jastrzębi
  • Klaudia Kłącz z Zespołu Szkół w Skawinkach
  • Wiktoria Gibas z Zespołu Szkół w Lankoronie

Zapraszamy na konkurs w przyszłym roku.