Aktualności
Uroczysta Wigilia Samorządowców w Krakowie. Lanckorona ubrała świąteczną choinkę

W poniedziałek 19 grudnia tradycyjnie w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyła się Wigilia organizowana przez Małopolski Urząd Marszałkowski i Urząd Wojewódzki. W uroczystym opłatku w śród znamienitych gości uczestniczył Wójt Lanckorony Tadeusz Łopata.

Uroczystość otworzył Wojewoda Małopolski Józef Pilch w obecności Marszałka Jacka Krupy. Honorowym gościem był ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, który w styczniu 2017 kończy swoją posługę metropolity krakowskiego.

Coroczne spotkania opłatkowe mają wieloletnią tradycję gromadzą zasłużonych dla Małopolski gości: ministrów, posłów i senatorów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, władz uczelni wyższych, artystów, aktorów oraz samorządowców w tym wójtów burmistrzów i prezydentów z całej Małopolski.

Witając swoich gości Wojewoda Józef Pilch oraz Marszałek Województwa podkreślali uroczysty i podniosły charakter wydarzenia wspominali Światowe Dni Młodzieży i rolę, jaką Małopolska odegrała przy ich organizacji. Głos zabrał również jego eminencja ks. Kardynał Stanisław Dziwisz w krótkim wystąpieniu wyraził swoją wdzięczność wszystkim, którzy wspierali go przez ponad dekadę w posłudze metropolity krakowskiego.

Znamiennym faktem uroczystej wigilii były wspólne życzenia Wojewody i Marszałka oraz gest pojednania a także wspólne życzenia dla Małopolan.

Najważniejszym akcentem wigilii samorządowców było przekazanie przez harcerzy Światełka Betlejemskiego. Krakowską Chorągiew ZHP reprezentowali Harcerze Hufca Podkrakowskiego, którzy zgodnie z tradycję wręczyli władzą województwa i metropolicie – Światełko Betlejemskie z życzeniami, aby zagościło we wszystkich domach i urzędach.

Na zakończenie spotkania zaproszeni goście wysłuchali koncertu pastorałek w wykonaniu artystów scen krakowskich Przemysława Brannego, Dariusza Kordka, Magdaleny Piotrowskiej, Anny Sokołowskiej oraz Marcina Jajkiewicza. Końcowym akcentem była kolęda ,,Wśród Nocnej Ciszy’’ w wykonaniu wszystkich zaproszonych gości odśpiewana wspólnie z aktorami występującymi na scenie.wigilia_w_krakowie_03

 

We wtorkowy wieczór z inicjatywy Wójta Tadeusza Łopaty na Lanckorońskim Rynku odbyła się akcja, Ubieramy Choinkę’’, Świeże drzewko zostało przybrane lampkami oraz bombkami a także łańcuchami przygotowanymi przez młodzież. W iluminacji uczestniczyły dzieci i młodzież szkolna związane z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lanckoronie. Podczas zabawy można było posłuchać kolęd w wykonaniu hejnalistek z Gminnej Orkiestry Dętej w Lanckoronie. Wójt Gminy Lanckorona przekazał również Betlejemskie Światełko Pokoju które otrzymał podczas krakowskiej wigilii na ręce zgromadzonych na rynku dzieci i opiekunów. „Choinka na Rynku” to taka nowa tradycja w Lanckoronie chcemy zaangażować dzieci młodzież ze wszystkich sołectw w gminie a w przyszłości może i turystów. Za rok postaramy się, aby ta ciekawa inicjatywa miała swój szerszy wydźwięk. Mam nadzieję, że to będzie taka nasza wspólna Choinka, pod którą każdy będzie mógł wymarzyć sobie prezent lub życzenie, które się spełni w nadchodzącym roku. Mówi Wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata.

Udekorowane i oświetlone drzewko można wieczorami podziwiać na Lanckorońskim Rynku.