Aktualności
UCZNIOWIE Z IZDEBNIKA BRALI UDZIAŁ W PROGRAMIE „Ssaki morskie – nauka i edukacja”

Wśród 72 uczestników szkoły letniej na Helu znalazło się ośmioro uczniów z ZS w Izdebniku. Chętnych było wielu z całej Polski, jednak to uczniom z Izdebnika udało się zakwalifikować. W projekcie wzięli udział uczniowie szkoły, którzy wcześniej wykazali się zainteresowaniem naukami przyrodniczymi, brali udział w konkursach z zakresu biologii i przyrody.

 

Celem projektu było uatrakcyjnienie edukacji naukowej oraz  specjalizowania się w nauce poprzez angażowanie młodych ludzi w interesujące i motywujące doświadczenia naukowe oraz promocja nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) i zainteresowanie młodzieży karierą naukową.

 

W pierwszym tygodniu czerwca uczniowie wyruszyli do Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Pierwsza grupa, czyli uczniowie klasy VI – Wiktoria Bystroń, Gabriela Radoń, Alicja Dróżdż i Klaudia Rusek wzięli udział w pierwszym turnusie w dniach 4-6 czerwca 2018 r. pod opieką pani Anny Kuchty. Druga grupa to uczniowie  klasy VIIB – Otylia Cora, Zuzanna Dróżdż, Maksymilian Krawczyk i Magdalena Malinowska, która uczestniczyła w turnusie w dniach 7-9 czerwca 2018 r. pod opieką pani Ewy Markiewicz.

 

Program zajęć obu grup był podobny – dostosowany do wieku uczestników. Podczas warsztatów uczniowie i nauczyciele poszerzyli swoją wiedzę na temat: biologii ssaków morskich, przystosowań do życia w morzu, hałasie podwodnym, ssaków morskich i ich interakcjach z rybołówstwem, plastiku w morzu i zanieczyszczeniach chemicznych. Zajęcia miały formę ciekawych wykładów oraz ekscytujących zajęć praktycznych.

 

Jak można przeczytać na stronie szkoły: „Biorący udział w projekcie „MARINE MAMMALS -science education” wzbogaciliśmy się o nową wiedzę z zakresu ssaków morskich, głównie fok i morświnów. Jesteśmy świadomi zagrożeń jakie czyhają na te zwierzęta ze strony człowieka. Praca naukowca jest trudna i  często pełna wyrzeczeń, jednak daje ogromną satysfakcję. Szkoła letnia pobudziła nas do uważniejszego obserwowania świata, jak i zjawisk w nim zachodzących i eksperymentowania. Być może w przyszłości ktoś z Nas, lub Was zostanie naukowcem.”

 

Uczniowie biorący udział w letnie szkole na Helu są bardzo zadowoleni, podziękowania należą się również kadrze pedagogicznej, która zachęciła uczniów do wzięcia udziału w tym konkursie.

 

Zdjęcia i relacja na stronie Zespołu Szkół w Izdebniku