Aktualności
syreny alarmowe w dn. 1 sierpnia 2022 r. – upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dn. 1 sierpnia 2022 r. o godz. 17:00 zostanie nadany akustyczny sygnał alarmowy (syrena) trwający 1 minutę.

 

z poważaniem

Wojewoda Małopolski

Łukasz Kmita

 

Dziś obchodzimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego!
♦️ Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r.
♦️ Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w roli gospodarza. Planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące.
♦️ Przez 63 dni Powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej Polska.
♦️ Największa bitwa, stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną w okupowanej przez hitlerowców Europie rozpoczęła się o godz. 17.00.
📣 Godzina „W” jest kulminacyjnym momentem obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. O tej porze uczcijmy chwilą zadumy tych, którzy 78 lat temu podjęli walkę z niemieckim okupantem.
1 sierpnia – pamiętamy!
Cześć i Chwała Bohaterom!

 

materiały: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego