Aktualności
skromne uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II

W poniedziałek 18 maja 2020 r. przypadła 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Z racji trwającej pandemii uroczystości miały skromny, ale bardzo symboliczny charakter.

 

O godz. 16:00 w kościele parafialnym w Lanckoronie została odprawiona uroczysta Msza św. o Boże Błogosławieństwo dla Parafian i Mieszkańców Gminy Lanckorona przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II w setną rocznicę Jego urodzin. Mszę św. koncelebrowali ks. Michał Hans i ks. proboszcz parafii w Skawinkach Adam Szczygieł. Z racji obostrzeń dot. liczby osób w kościołach Msza św. była transmitowana przez internet. Ksiądz proboszcz Jan Bobrek skierował następujące słowa podziękowania: „Szczególne podziękowanie kieruję dla pana Wójta, Przewodniczącego Rady, Radnych oraz pracowników Urzędu Gminy, którzy są tu dzisiaj. Dziękuję parafianom, którzy przybyli do kościoła oraz także tym, którzy łączą się z nami przez transmisję internetową.” Następnie zwrócił się do Pana Wójta: „Jeszcze jedno słowo do Pana Wójta. To on 5 lat temu sprawił, że przed kościołem zasadziliśmy „dąb papieski” Jana Pawła II, a na dziś ufundował obelisk i tablicę pamiątkową. Ulotna jest ludzka pamięć dlatego potrzeba nam takich czytelnych znaków i za te czytelne znaki pragnę bardzo serdecznie podziękować. Niech one pozostaną nie tylko w pamięci nas starszych, (…) ale także dla tych młodych niech będą one czytelnym znakiem Wielkiego Polaka, Orędownika, Ojca, Pasterza i tego, który wstawia się za nami przed tronem Bożym.”

 

Po zakończeniu nabożeństwa głos zabrał Wójt Tadeusz Łopata, który w bardzo osobisty i wzruszający sposób podzielił się swoimi wspomnieniami związanymi z postacią św. Jana Pawła II.

 

Po nabożeństwie dokonano uroczystego poświęcenia tablicy pamiątkowej upamiętniającej zasadzenie „dębu papieskiego” obok kościoła w Lanckoronie w 2015 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem tablicy pamiątkowej i obelisku jest Wójt Tadeusz Łopata, który w 2015 roku zainicjował zasadzenie „dębu papieskiego” obok lanckorońskiej świątyni. „Dęby papieskie” to nazwa przyjęta dla sadzonek dębów, które urosły z żołędzi „Chrobrego” – najstarszego dębu szypułkowego w Polsce. Nasiona zostały poświęcone przez Jana Pawła II i zostały posadzone w wybranych lokalizacjach na terenie Polski, a sadzonka, którą udało się pozyskać Wójtowi została zasadzona obok lanckorońskiego kościoła.

 

Wójt Tadeusz Łopata składa serdeczne podziękowania Panu Janowi Kozikowi i Panu Adrianowi Kozikowi z Jastrzębi za nieodpłatne wykonanie pamiątkowej tablicy i obelisku.

 

Nabożeństwo wraz z podziękowaniem od ks. proboszcza Jana Bobrka, przemówieniem Wójta i poświęceniem tablicy pamiątkowej można zobaczyć na kanale YouTube Parafii Lanckorona:

https://www.youtube.com/watch?v=2fxL3yqzI64