Aktualności
Relacja z Gminnej Debaty Oświatowej w Lanckoronie

11 czerwca 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Lanckoronie odbyła się Gminna Debata Oświatowa „Kierunki rozwoju edukacji w Gminie Lanckorona z myślą o uczniu w XXI wieku”. Debata była częścią projektu „Vulcan kompetencji w małopolskich samorządach”, a dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

 

Spotkanie rozpoczął Wójt Tadeusz Łopata, który przywitał wszystkich uczestników debaty oraz Panią Agnieszką Książek prowadzącą warsztaty – przedstawicielem firmy Vulcan Sp. z o.o. Wśród zgromadzonych znaleźli się dyrektorzy szkół i przedszkola z terenu naszej gminy, nauczyciele ze wszystkich placówek oświatowych, rodzice, mieszkańcy gminy oraz delegacje uczniów ze wszystkich szkół. Na debatę przybyli również Radni Gminy Lanckorona oraz dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych, którzy pełnili funkcję moderatorów dyskusji.

 

W pierwszej części prowadząca przedstawiła cel debaty, czyli zapoznanie się z preferowanymi kierunkami rozwoju edukacji w Gminie Lanckorona. Zwróciła uwagę, że szczególnie cenny jest tutaj głos zarówno dorosłych, jak i uczniów, którzy w dzisiejszej debacie są tak samo ważni. Następnie zostało omówionych dokładnie 8 kompetencji kluczowych dla absolwenta szkoły. Kolejną częścią był podział na 4 grupy: dorośli losowali przynależność do danej grupy, a uczniowie sami stanowili jedną grupę. Przy 4 stolikach zasiedli moderatorzy dyskusji, a grupy przemieszczając się pomiędzy stolikami odpowiadały na 4 pytania:

 

  • Jakie kompetencje kluczowe uważasz na najistotniejsze?
  • Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać absolwent szkoły?
  • Co dla Ciebie i Twojego dziecka oznacza określenie „dobra szkoła”?
  • Jakie cechy i umiejętności są niezbędne dla nauczyciela XXI wieku?

 

Prace danej grupy nad konkretnym pytanie trwały ok. 10 minut, po których następowała zmiana stolika aż do momentu jak wszystkie grupy wypowiedziały się na wszystkie tematy.

 

Pani Agnieszka Książek oraz Wójt Tadeusz Łopata, który starał się poznać punkt widzenia każdej z obecnych grup przyglądali się pracy w poszczególnych grupach.

 

Ostatnim etapem było podsumowanie. Moderatorzy 4 stolików zabrali głos i krótko podsumowali prace nad pytaniami przy swoich stolikach.

 

Jak zapowiedziała Pani Agnieszka Książek wszystkie te odpowiedzi będą opracowane przez specjalistów, a następnie będą przesłane do Urzędu Gminy, który udostępni je mieszkańcom na stronie internetowej.

 

Debatę zamknął organizator Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Zbigniew Małecki.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.