Aktualności
Projekt edukacyjny doposażenia przez PKN Orlen szkolnych pracowni w Izdebniku i Jastrzębi w pomoce dydaktyczne

Pracownie fizyczne i chemiczne dwóch  szkół podstawowych w Gminie Lanckorona, dzięki wsparciu PKN ORLEN, wzbogaciły się o sprzęt i pomoce dydaktyczne. To efekt umowy podpisanej przez Wójta Gminy Tadeusza Łopatę z PKN ORLEN, dzięki której płocka firma zasiliła szkoły podstawowe w Izdebniku i Jastrzębi  kwotą blisko 70 tys. zł.

 

 

Do szkół trafiły min.: dygestoria, stoły demonstracyjne, szafy, sprzęt laboratoryjny, zestawy odczynników chemicznych, ćwiczeń z elektrochemii, przyrządy do elektrolizy cyfrowe laboratoria, zestawy do doświadczeń z elektrostatyki, optyki, przyrządy do badania drgań i fal, właściwości i materii, urządzenia pomiarowe, modele do pokazów fizycznych i chemicznych, a także teleskopy do obserwacji księżyca, planet i gwiazd.

 

– „W Gminie Lanckorona nie jest nowością, iż inwestujemy w oświatę. Pragniemy, aby nasze dzieci nie tylko miały równe szanse edukacyjne z rówieśnikami z bogatszych gmin, także aby mogły w pełni korzystać z lekcji wynikających z podstawy programowej. Nie byłoby takiej wspaniałej inwestycji w wyposażenie pracowni chemicznych i fizycznych, gdyby nie wsparcie i opieka PKN Orlen S.A.  Gdy Dyrektorzy wyszli z inicjatywą stworzenia pracowni zaraz przyszła mi na myśl wieloletnia, owocna współpraca z PKN Orlen S. A, zawsze mogliśmy liczyć na pomoc naszych ofiarodawców i tym razem nie zawiedliśmy się otrzymując ogromne, jak dla nas wsparcie. Dzięki niemu możemy obserwować jak powstają pracownie, a ciekawość uczniów, ich pytania i zainteresowanie nowymi przedmiotami są dla nas największą satysfakcją. PKN Orlen S. A. spełniło również marzenia nauczycieli przedmiotów, którzy w pełni mogą rozwinąć swoje umiejętności przez co zarazić swoją pasją uczniów. Z pewnością lekcje będą teraz bardziej ciekawe i interesujące dla młodego pokolenia nastawionego na przekaz obrazu i dźwięku.”- mówi Wójt Gminy Lanckorona  Pan Tadeusz Łopata.

 

1 października 2020 r. podczas inauguracji Programu Edukacyjnego uczniowie, pod okiem swoich opiekunów, zaprezentowali doświadczenia z praw fizyki i chemii. Społeczności szkolne Izdebnika i Jastrzębi miały okazję obejrzenia pokazów i eksperymentów z wykorzystaniem nowego sprzętu i pomocy dydaktycznych.

 

– „Sprzęt jest niesamowitym narzędziem dydaktycznym!” – jednomyślnie stwierdzają nauczyciele izdebnickiej szkoły: E. Markiewicz (nauczycielka chemii) i A. Piechnik (fizyka), dodając, że – „Nauka przez doświadczenie pozostaje nadal najlepszym sposobem przekazywania i utrwalania wiedzy, a także budzenia w młodych ludziach pasji odkrywania.”

 

Sądząc po reakcjach dzieci i młodzieży odkrywanie praw fizycznych i chemicznych będzie dla znacznej  ich części  ulubionym kierunkiem rozwoju.

 

W tym wyjątkowym dniu na zaproszenie Wójta w  inauguracji Projektu wzięli udział przedstawiciele MCDN w Oświęcimiu, Przewodniczący Rady Gminy Lanckorona Ryszard Frączek, Radni Gminy Lanckorona, Pracownicy Urzędu zaangażowani w projekt, Dyrektorzy szkół z Jastrzębi i Lanckorony.

 

Projekt koordynowała Pani Teresa Łabędź Dyrektor Zespołu Szkół w Izdebniku we współpracy z Panem Pawłem Kołodziejem Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Jastrzębi.