Aktualności
Podsumowanie Tygodnia Bibliotek 2022 w Gminie Lanckorona

W roku 2022 hasło Tygodnia Bibliotek brzmi „Biblioteka, wszystko w jednym miejscu”. W ramach ogólnopolskiej akcji w placówkach GBP zorganizowano wydarzenia promujące czytelnictwo oraz korzystanie z bibliotek. Przygotowane i opublikowane zostały na Facebooku Filii cztery filmy z recytacją wierszyków dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej – patronki roku 2022: “Sposób na laleczkę”,  “Stefek Burczymucha”, “Czy to bajka?…/ Krasnoludki”, “Czytanie”.

 

„W czasie minionego tygodnia odnotowaliśmy znaczny wzrost odwiedzin użytkowników w bibliotekach.” – mówi Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lanckoronie Pani Monika Zając, dodając – „Odwiedzili nas uczniowie z Przedszkola w Lanckoronie, Jastrzębi, Skawinkach oraz Izdebnika oraz dzieci ze świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej w Lanckoronie. Bibliotekarki również wychodziły na zewnątrz, aby czytać najmłodszym, m. in. do Przedszkola w Jastrzębi i Skawinkach. Na spotkaniach rozmawialiśmy o tym jak dbać o książki, jakie są formy i rodzaje książek, regulaminie bibliotecznym, księgozbiorze bibliotecznym oraz o rodzajach literatury, odbywało się zwiedzanie bibliotek, dzieci oglądały książeczki w wypożyczalniach, czytaliśmy bajki, opowiadania, wiersze, np.  “Na jagody” oraz „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej, “Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”, „Kicia Kocia w bibliotece”.”

 

W trakcie Tygodnia Bibliotek najmłodsi mogli poznać proces zapisywania czytelnika do biblioteki publicznej. Bibliotekarki przypominały także o akcji „Mała Książka, Wielki Człowiek” skierowanej do najmłodszych czytelników. Oprócz zajęć z użytkownikami, powstały w książnicach gazetki przedstawiające patronów roku 2022, m. in. sylwetkę Marii Konopnickiej. W maju przypada 30 rocznica zaginięcia w górach Wandy Rutkiewicz. Stąd pomysł na przybliżenie postaci znanej himalaistki oraz prezentacja książek, które znajdują się w naszej izdebnickiej bibliotece, dotyczących wspinaczek górskich. W GBP w Lanckoronie odbyło się zwiedzanie placówki oraz Sali Zbiorów Kazimierza Wiśniaka przez grupę Seniorów.