Aktualności
Pociąg Retro w Kalwarii Zebrzydowskiej

Nie lada gratka 29 czerwca będzie czekała na stacji kolejowej Kalwaria Zebrzydowska-Lanckorońska na miłośników kolei i nie tylko. W tym dniu o godz. 12:05 przyjedzie zabytkowy pociąg, na stacji zostanie zorganizowany Piknik kolejowy, nie zabranie zabraknie atrakcji, będzie poczęstunek, min. Ogórek Kalwaryjski. Gdyby komuś było mało jednej wizyty pociągu to mamy dla was bardzo dobrą wiadomość Pociąg Retro zagości na stacji Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorona jeszcze dwukrotnie o 14:45 i 16:45.

 

XX-wieczne lokomotywy na parę oraz odremontowane wagony z drewnianymi ławkami wyjadą na tory na trasie Chabówka – Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice. Dla starszych będzie to okazja do wspomnień, a dla młodszych niezapomniana okazja zobaczyć jak dawniej podróżowano.

 

Organizatorem przejazdów jest Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei – organizacja zrzeszająca pasjonatów i wolontariuszy działających na rzecz promocji kolei. Stowarzyszenie otrzymało na ten cel dotację w ramach konkursu Województwa Małopolskiego „Małopolska Gościnna”. Warto wspomnieć, że projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję i prezentację atrakcji turystycznych Małopolski, do których przyjadą turyści w wagonach z epoki.

 

Do przejazdów zostanie wykorzystana unikatowa kolekcja sprawnych, zabytkowych lokomotyw i wagonów z pierwszej połowy XX wieku stacjonujących w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Jest to jedyne w Polsce muzeum, które utrzymuje w pełnej sprawności aż cztery parowozy oraz historyczne wagony pasażerskie i towarowe.

 

Pomysłodawcami projektu są pasjonaci kolejnictwa zrzeszenie w Nowosądeckim Stowarzyszeniu Miłośników Kolei, projekt wspiera Województwo Małopolskie.

 

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

 

Urząd Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej i Urząd Gminy Lanckorona zapraszają mieszkańców na stację kolejową całymi rodzinami,  atrakcji nie zabraknie.

 

Planowany przyjazd na stację Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorona:

 

12:05 – przyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony składu z parowozem – na stacji piknik dworcowy, odjazd z Kalwarii o godzinie 13:00.

 

Ponowny przyjazd na stację Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorona: 14:45, 16:45.