Aktualności
POCIĄG RETRO NA STACJI KALWARIA ZEBRZYDOWSKA – LANCKORONA

W niedzielę 1 października na stację kolejową Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorona zawitał pociąg Retro ze skansenu w Chabówce. Na dworcowym peronie odbyło przywitanie wszystkich podróżujących tym zabytkowym składem. Burmistrz Kalwarii pan Augustyn Ormanty i Wójt Lanckorony pan Tadeusz Łopata powitali wszystkich zgromadzonych gości. Burmistrz Ormanty podkreślił, że to wydarzenie wpisało się idealnie w 400 lecie obchodów lokacji miasta Kalwaria. Natomiast Wójt Łopata zachwalał walory turystyczne naszej gminy oraz podkreślił, że Lanckorona jest miastem kazimierzowskim z ponad 650 letnią tradycją.

 

Kamil Filipowski w charakterystycznym stroju konduktora oraz pan Sebastian Świątkiewicz z Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei krótko streścili zamysł całej akcji, którym jest promowanie najpiękniejszych rejonów Małopolski poprzez podróże pociągiem Retro. Obaj panowie wyrazili chęć kolejnego przyjazdu za rok, byłaby to już trzecia wizyta pociągu retro na stacji Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorona.

 

Koło Gospodyń Wiejskich z Barwałdu Średniego „Swojskie Klimaty” i panie ze Stowarzyszenia „3 Wionki” z Jastrzębi serwowały lokalne przysmaki, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Panie ze Stowarzyszenia „3 Wionki” wystąpiły w strojach własnoręcznie haftowanych, które niedawno zdobyły wyróżnienia w konkursie na stylizowany strój krakowski na Festiwalu Gwary i Tradycji Krakowskiej „Krakowska Godka” w Modlinicy.

 

Kapela „Sami swoi” z Przytkowic wykonywała tradycyjne ludowe przyśpiewki, w takt których rozpoczęła się spontaniczna potańcówka na kolejowym peronie.

 

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć z tego wydarzenia.