Aktualności
NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII W JASTRZĘBI

We wtorek 8 maja dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jastrzębi uczestniczyły w nietypowej lekcji historii zorganizowanej w Wiejskim Domu Kultury w Jastrzębi. Pierwszą częścią było omawianie historii polskiego oręża wraz z pokazem rekwizytów używanych dawniej: broni, mundurów, ubrań. Dzieci w trakcie pokazu mogły brać udział w prezentowaniu stroju żołnierskich czy bandażowaniu rannych. Na koniec pokazu dzieci mogły przymierzyć stroje i zrobić sobie w nich zdjęcia, a starsi chłopcy pod okiem prowadzącego warsztaty mogli poćwiczyć szermierkę.

 

Drugą częścią lekcji był wykład Pana Zbigniewa Lenika – lokalnego przewodnika i członka Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony. W trakcie jego trwania dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy m.in. o historii naszych najbliższych okolic  czy o znaczeniu konfederacji barskiej. Pan Lenik w swój wykład wplatał wiele ciekawostek, pokazał m.in. dzieciom jak wygląda czapka rogatywka czy wyjaśnił co to jest ryngraf konfederacki.

 

Na zaproszenie Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jastrzębi Katarzyny Nicpoń w tej niecodziennej lekcji historii uczestniczył Wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.