Aktualności
Narodowe czytanie „Balladyny” przez szkolne Koło Teatralne w Izdebniku

7 września 2020r. w Zespole Szkół w Izdebniku odbyło się Narodowe Czytanie. Wspólne czytanie utworu „Balladyny” Juliusz Słowackiego zostało zorganizowane przez Koło Teatralne pod opieką pani Agnieszki Kosek. Niestety w związku z sytuacją epidemiologiczną w czytaniu uczestniczyły tylko wybrane klasy. W wydarzeniu wziął udział również Wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata.

 

Aktorzy Koła Teatralnego przygotowali inscenizację na podstawie romantycznego dramatu. Fragmenty zostały dobrane tak, aby całość ukazała publiczności historię Balladyny, która z zazdrości o księcia Kirkora zabija swoją siostrę oraz matkę. Tym samym ściąga na siebie gniew Boży i ginie od uderzenia pioruna. Uczniowie, pomimo krótkiego czasu na przygotowania, świetnie poradzili sobie z odegraniem swoich ról. Bardzo realistycznie została zagrana scena zabójstwa Aliny przez Balladynę oraz śmierć Balladyny na końcu utworu.

 

„Czytane” przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Na zakończenie uczestnicy Narodowego Czytania otrzymali pamiątkowe kartki z pieczątką otrzymaną z kancelarii Prezydenta PR. Pan Tadeusz Łopata, Dyrekcja oraz wszyscy obecni mogli podpisać się na pamiątkowym dyplomie, który zostanie umieszczony w Albumie Koła Teatralnego.