Aktualności
JEDNA GMINA, TRZY PARAFIE – SZOPKI BOŻONARODZENIOWE

Czas bożonarodzeniowo – noworoczny jest szczególnym czasem w ciągu roku. Zwykle na ten okres ucichają spory i ludzie wspólnie radują się przeżywając ten szczególny okres w roku. Wójt Tadeusz Łopata złożył mieszkańcom Gminy życzenia świąteczne i sam odwiedzając kościoły na terenie naszej parafii zwrócił uwagę na piękno bożonarodzeniowych szopek i na trud oraz serce włożone w ich powstanie.

 

W naszej gminie znajdują się trzy kościoły parafialne:

– kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie;

– kościół pw. św. Małgorzaty, dziewicy i męczennicy w Izdebniku;

– kościół pw. św. Joachima w Skawinkach.

 

W każdym z nich co roku jest przygotowywana szopka bożonarodzeniowa, zapraszamy do krótkiej podróży po tych trzech kościołach. Zobaczmy jakie piękne rzeczy tworzą wspólnie mieszkańcy naszej gminy w swoich parafiach. Szopki bożonarodzeniowe można oglądać do 2 lutego, czyli do święta Matki Bożej Gromnicznej. Mamy nadzieję, że zachęceni naszą relacją odwiedzicie Państwo wszystkie szopki w kościołach na terenie naszej Gminy, ponieważ często jest tak, że „cudze chwalimy, swego nie znamy”.

 

Jak powiedział ks. Proboszcz Jan Bobrek  – „szopkę bożonarodzeniową w kościele w Lanckoronie przygotowała grupa zaprzyjaźnionych parafian, której przewodzili ks. Marek Stępień i pani katechetka Aneta Kurowska-Maj”. Lanckorońska szopka usytuowana w kaplicy Matki Bożej Lanckorońskiej urzeka prostotą i przejrzystością, jest wspaniale oświetlona, a na choinkach obok szopki można podziwiać piękne ozdoby wykonane na szydełku. Nad grotą narodzenia góruje wspaniała gwiazda betlejemska, która znajduje się idealnie nad żłóbkiem z Dzieciątkiem.

 

 

Szopka w Izdebniku nawiązuje stylem do szopki z kalwaryjskiego klasztoru. Od kilku lat wykonaniem izdebnickiej szopki zajmuje się pan Wojciech Szwed z Izdebnika wraz z rodziną. Jak powiedział ks. Proboszcz Andrzej Gawenda co roku dochodzą do szopki nowe elementy, w tym roku jest to zamek jerozolimski, który góruje nad całością. Tłem dla szopki usytuowanej na prawym ołtarzu bocznym jest piękne zdjęcie zimowego Izdebnika. Całość jest bardzo misternie wykonana, a detale idealnie dopracowane. Wokół sceny narodzenia rozgrywa się życie całego miasteczka, mamy tu podświetlone domy, parę w strojach ludowych, młynarza i młyn z kołem wodnym, a nawet piękne akwarium z rybkami. Wykonanie całej instalacji było na pewno bardzo czasochłonne, ale efekt jest wspaniały, szczególnie, kiedy całość jest podświetlona.

 

 

W Skawinkach zaś mamy dwie szopki, pierwszą możemy oglądać przed kościołem w miejscu ołtarza polowego, a druga jest w kościele na lewym ołtarzu bocznym. Szopka przed kościołem powstała w tym roku po raz pierwszy, a szczególnie pięknie prezentuje się wieczorem, ponieważ jest wspaniale oświetlona. Jak powiedział ks. Proboszcz Adam Szczygieł od kilku lat inicjatorką budowy szopki w kościele w Skawinkach jest pani Danuta Pająk, która zajmuje się wizją artystyczną, a pomaga jej w realizacji pomysłów mąż Leszek oraz grupa zaprzyjaźnionych parafian: państwo Irena i Paweł Pająkowie, państwo Gabriela i Jan Chorąży, państwo Stanisława i Wacław Bańdurowie oraz pan Krzysztof Chorąży. W tym roku prace trwały wieczorami przez kilka dni, ale efekt jest wspaniały. Na szczycie instalacji znajduje się szopka ze Świętą Rodziną, a poniżej pasterze składają pokłony Dzieciątku. Tło dla całości stanowią góralskie chatki i młyn wodny. Pani Danuta Pająk powiedziała, że drewniane domki zostały odnalezione na strychach i odnowione do szopki. Cały kościół jest przystrojony w podobnym stylu, wszędzie są wieńce świąteczne i nawet tęcza ze sceną pod krzyżem została przystrojona odpowiednio. Całość dekoracji wspaniale podkreśla piękno architektury sakralnej kościoła.