Aktualności
JEDNA GMINA, TRZY PARAFIE – SZOPKI BOŻONARODZENIOWE 2020

Już po raz trzeci mamy przyjemność zaprezentować galerię szopek bożonarodzeniowych, które jak co roku powstały w trzech parafiach na terenie naszej Gminy:

– pw. św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie;

– pw. św. Małgorzaty, dziewicy i męczennicy w Izdebniku;

– pw. św. Joachima w Skawinkach.

 

„Rok 2020 doświadczył nas wszystkich pandemią koronawirusa, dlatego pod koniec roku wielu z nas potrzebowało zastrzyku siły i nadziei. Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia były bez wątpienia takim czasem nadziei na lepsze jutro, czasem odrodzenia, którego symbolem jest Dzieciątko Jezus w żłobku. Tradycja budowania szopek jest piękną tradycją, w którą często włączają się parafianie całymi rodzinami. Zapraszam Państwa do obejrzenia galerii zdjęć prezentujących pracę naszych duszpasterzy i ich parafian. ”

 

Wójt Tadeusz Łopata

 

Szopka w Izdebniku nawiązuje od kilku lat stylem do szopki z kalwaryjskiego klasztoru. Od kilku lat wykonaniem izdebnickiej szopki zajmuje się pan Wojciech Szwed z Izdebnika wraz z rodziną. Jak powiedział ks. Proboszcz Andrzej Gawenda w tym roku szopka ma bardzo skromny charakter i jest usytuowana przed głównym ołtarzem, żeby parafianie oglądający transmisje on-line mszy św. mogli zobaczyć ją w całej okazałości. Centralnym elementem całości jest  drewniana szopka, w której Jezus spoczywa w towarzystwie Maryi i Józefa. Do szopki zaś prowadzą dróżki, na których możemy spotkać pasterzy i zwierzęta. Wykonanie całej instalacji było czasochłonne, ale efekt jest wspaniały, szczególnie, kiedy całość jest podświetlona.

 

 

Jak powiedział ks. proboszcz Jan Bobrek  – „szopkę bożonarodzeniową w kościele w Lanckoronie przygotował Pan Karol Pisz, który razem z Panem kościelnym zadbał o świąteczny wystrój kościoła parafialnego”. Lanckorońska szopka usytuowana jest przed głównym ołtarzem. W otwartym tabernakulum widzimy żłobek z nowonarodzonym Jezusem, wokół którego zgromadzili się Maryja z Józefem, trzej królowie oraz pasterze z trzodą. Całość sceny ma miejsce w skalistej grocie. Czerwone wilczomlecze, zwane „gwiazdami betlejemskimi” dodatkowo ozdabiają całość. Jasny układ szopki uwidacznia to, co jest najważniejsze czyli Dzieciątko Jezus.

 

 

W Skawinkach szopka usytuowana jest na lewym ołtarzu bocznym. Na szczycie instalacji znajduje się szopka ze Świętą Rodziną, pasterzami i trzema królami składającymi pokłony Dzieciątku. Tło dla całości stanowi piękne zdjęcie zimowego, górskiego krajobrazu. Panie Anna Frosztęga i Grażyna Frosztęga wykonały piękne ozdoby na szydełku, które zostały wykorzystane do ozdoby całego kościoła, który jest przystrojony w podobnym stylu, wszędzie są wieńce świąteczne i nawet tęcza ze sceną pod krzyżem została przystrojona odpowiednio. Całość dekoracji wspaniale podkreśla piękno architektury sakralnej kościoła.