Aktualności
Festiwal hejnalistów na zamku w Lanckoronie 13 czerwca 2021 r.

Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie oraz Intrada – Towarzystwo Przyjaciół Orkiestry Dętej w Lanckoronie zaprasza muzyków orkiestr i zespołów dętych różnych formacji oraz instrumentalistów indywidualnych do udziału w konkursie hejnalistów w ruinach zamku w Lanckoronie w niedzielę 13 czerwca o godz. 12.00. Organizatorzy oczekują na wykonawców różnego rodzaju hejnałów, sygnałów, fanfar itp. Festiwal będzie miał formę konkursową.

 

 

Jury zdecyduje ostatecznie o podziale na kategorie, zależnie od treści nadesłanych zgłoszeń. Wstępnie organizator przewiduje podział na muzyków indywidualnych i zespoły oraz na kanony: wojskowy i strażacki, myśliwski i jeździecki oraz inne, w tym pasterskie, religijne, rycerskie itp.

 

W ramach konkursu uczestnicy będą proszeni o zaprezentowanie:
– dwóch utworów (hejnał, sygnał, fanfara itp.), granych tradycyjnie przy okazji uroczystości, polowań, działań wojskowych, turniejów rycerskich, uroczystości religijnych, a także np. z tradycji pasterskich itp. (z wyjątkiem Hejnału z Wieży Mariackiej w Krakowie);
– jednego utworu autorskiego.

 

Ich wykonania będzie oceniało jury, w skład którego wejdą specjaliści muzyki wojskowej, myśliwskiej i ludowej. Na zwycięzców czekają nagrody. Po ogłoszeniu wyników uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi (orkiestrami) i publicznością przejdą na rynek w Lanckoronie w korowodzie prowadzonym przez rekonstruktorów w strojach konfederatów barskich. Ok. godz. 15:00 na rynku odbędzie się ogłoszenie wyników i koncert w wykonaniu zaproszonych gości: Góralskiej Orkiestry Dętej ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki, Gminnej Orkiestry Dętej w Lanckoronie , następnie nastąpi prezentacja wykonań laureatów konkursu oraz wręczenie nagród. Podczas koncertu rekonstruktorzy zaprezentują stroje z czasów konfederacji barskiej.

 

Będzie to doskonała okazja na uhonorowania i wręczenia nagród także laureatom przeprowadzonego wiosną przez GOK konkursu „Twierdza Lanckorona” dla szkół w kategorii muzyka. Honorowy patronat na konkursem objął Wójt Tadeusz Łopata. Laureaci konkursu wspólnie zaśpiewają pieśni konfederatów barskich, a akompaniował im będzie dyrektor szkoły w Jastrzębi Paweł Kołodziej. Podczas koncertu zaprezentowane też zostanie nowe logo GOK-u i wręczone zostaną nagrody laureatom konkursu na jego zaprojektowanie.

 

Festiwal hejnalistów organizowany jest dla upamiętnienia 250. rocznicy bitew lanckorońskich konfederacji barskiej przez Towarzystwo Przyjaciół Orkiestry Dętej w Lanckoronie „Intrada” przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lanckoronie. Komitet Organizacyjny Festiwalu tworzą: Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lanckoronie Małgorzata Dziadkowiec, Pani Maria Wędzicha – przedstawicielka Intrady – Towarzystwa Przyjaciół Orkiestry Dętej, Pani Anna Witalis-Zdrzenicka – Instruktorka GOK, wieloletnia dziennikarka, autorka i redaktorka wydawnictw związanych z kulturą regionalną oraz Pan Mirosław Twardosz – kierownik Gminnej Orkiestry Dętej w Lanckoronie. W honorowym Komitecie Organizacyjnym Festiwalu zasiadają: Pani Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, Pan Radny Województwa Małopolskiego Robert Bylica oraz Wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata.

 

Regulamin konkursu oraz Karta zgłoszeń do pobrania —> tutaj

 

 

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: intrada.lanckorona@gmail.com, gok_lanckorona@tlen.pl.

 

 

Zgłoszenia do konkursu do 9 czerwca 2021 r.

 

 

Projekt Festiwal hejnalistów na zamku w Lanckoronie w 250. rocznicę bitew lanckorońskich konfederacji barskiej jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.