Aktualności
dzień patrona szkoły w szkole podstawowej w Jastrzębi

Na zaproszenie Dyrektora Pana Pawła Kołodzieja oraz społeczności szkolnej Wójt Tadeusz Łopata uczestniczył 1 marca br. w Dniu Patrona Szkoły Podstawowej im. Konfederatów Barskich w Jastrzębi.

 

Jednocześnie społeczność szkolna postanowiła uczcić Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” poprzez przygotowanie montażu słowno-muzyczny pt. „Konfederaci jak Wyklęci”, w trakcie którego wiersze i pieśni konfederackie przeplatały się z twórczością kojarzoną z Żołnierzami Wyklętymi.

 

 

Po zakończonej części artystycznej prelekcję uzasadniającą wybór hasła przewodniego „Konfederaci jak Wyklęci” wygłosił historyk Pan Stanisław Chyczyński, który unaocznił wszystkim zgromadzonym podobieństwa pomiędzy konfederatami a „żołnierzami wyklętymi”.

 

 

Wójt Tadeusz Łopata odczytał zgromadzonym list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy skierowany do organizatorów i uczestników obchodów Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 2023 roku oraz podziękował Panu Chyczyńskiemu za przygotowanie tak ciekawej prelekcji.