Aktualności
działalność klubu senior+ w Lanckoronie w czasie pandemii

Klub Senior+ w Lanckoronie zgodnie z poleceniem otrzymanym od Wojewody Małopolskiego działa niestacjonarnie z wykorzystaniem metod i technik porozumiewania się na odległość oraz w formie alternatywnych sposobów realizacji zajęć poza siedzibą ośrodka.

 

W praktyce oznacza to utrzymywanie kontaktu telefonicznego i smsowego z Seniorami, pomaganie im w czynnościach dnia codziennego (np. zakupy,  sprawy urzędowe) oraz opracowywanie zajęć w taki sposób, aby Seniorzy mogli samodzielnie pracować w domach. Bardzo ważnym elementem pracy z Seniorami w czasie trwania epidemii jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia psychologicznego, ponieważ izolacja społeczna rodzi lub pogłębia rozmaite lęki. W związku z tym zorganizowano dyżury telefoniczne psychologa, w trakcie trwania których Seniorzy należący do Klubu mogli porozmawiać z Panem Sebastianem Uznańskim, którego doskonale znają z warsztatów psychologicznych w Klubie. W ramach akcji „Książka do domu” Seniorom co tydzień dostarczane są również książki z biblioteczki, którą posiada Klub Senior+ w Lanckoronie. Na profilu społecznościowym Klubu na Facebook’u @Klub Senior+ w Lanckoronie codziennie ukazują się treści powiązane w bloki tematyczne, dzięki czemu realizowana jest część zajęć zdalnie. Cały czas jest również prowadzona kampania informacyjna dot. bezpiecznego zachowania seniorów w dobie epidemii. Seniorzy otrzymali do domów m.in. broszurę informacyjną Światowej Organizacji Zdrowia dot. wsparcia w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19 – ulotka zawiera szereg przydatnych informacji, które mogą wykorzystać seniorzy np. porady dot. radzenia sobie z dusznościami czy problemami z pamięcią. W każdy piątek opiekunka pracująca w Klubie rozwozi Seniorom materiały do pracy na cały następny tydzień. W okresie przedświątecznym Seniorzy w domach wykonywali ozdoby świąteczne:

  • ozdabiali drewnianego aniołka;
  • ozdobili kartkę świąteczną;
  • tworzyli włóczkowe choinki;
  • wykonali z przekazanych materiałów wieńce/stroiki świąteczne.

 

Na zakończenie drugiego roku działalności Klubu i niejako na podsumowanie zdalnej pracy Seniorów w domach Wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata ufundował dla każdego Seniora piękne albumy o zwyczajach i tradycjach świątecznych w Małopolsce, do których dołączone były życzenia świąteczne i noworoczne od Wójta dla Seniorów.

 

Pani Kierownik Klubu Senior+ Dorota Mamcarczyk wraz z Panią Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lanckoronie i opiekunką pracującą w Klubie Panią Pauliną Tomczykiewicz przed świętami odwiedziły Pana Wójta i złożyły mu życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne w imieniu własnym i Seniorów należących do Klubu.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii z działalności Klubu Senior+: