Aktualności
działalność Gminnego Ośrodka Kultury w Lanckoronie w dobie pandemii

Jestem dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Lanckoronie od września. Przyszłam z ambitnym programem pracy, który zyskał aprobatę Wójta Tadeusza Łopaty. W okresie epidemii nie da się oczywiście zrealizować wszystkiego, co zamierzyłam, ale nie miałam zamiaru założyć rąk i czekać na lepsze czasy. COVID z nami jest i będzie jeszcze jakiś czas, a życie musi się toczyć dalej. Postanowiłam zrobić, co leży w naszych możliwościach i szukać sposobu, by było tego jak najwięcej.

 

We wrześniu udało nam się jeszcze przeprowadzić Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego wraz z warsztatami dla dzieci i młodzieży. Ruszyliśmy z zajęciami indywidualnymi (gra na instrumentach, plastyka), ale już wkrótce trzeba było zamknąć GOK. W tej sytuacji wiele działań przenieśliśmy na naszą stronę internetową i profil na Facebooku, informując o tym akcją plakatową i medialną  „Surfujcie do GOK-u”. Za pośrednictwem internetu przeprowadziliśmy eliminacje gminne do festiwalu „Talenty 2020” wraz z wystawą pokonkursową. W okresie zamkniętych cmentarzy, na Wszystkich Świętych, zamieściliśmy prezentację „Spacer po lanckorońskich cmentarzach”, a przed 11 listopada przeprowadziliśmy projekt społeczny, wskutek którego powstał film o tym, jak dzieci obchodzą święto narodowe. Również 11 listopada zamieściliśmy prezentację „Ta mała, najbliższa ojczyzna”, z  muzyką patriotyczną nagraną przez Orkiestrę Dętą w Lanckoronie.

 

Muzyka ta to część projektu realizowanego przez naszą orkiestrę na konkurs „Małopolskie Orkiestry Dęte 2020”. Pasjonaci orkiestry powołali stowarzyszenie „Intrada”. Otrzymaliśmy dofinansowanie 7 tys. zł na zakup nowych instrumentów. W ramach projektu orkiestra przeprowadziła też akcję naborową, kierując do szkół  filmy nagrane przez orkiestrę, prezentujące możliwości poszczególnych instrumentów oraz zachęcające do wstępowania do orkiestry. Muzycy uczestniczyli w roznoszeniu upominków wykonanych przez dzieci i młodzież w ramach naszej akcji „Z Aniołami dla Seniorów” podczas festiwalu „Anioł w Miasteczku” (relacja także w internecie). Projekt zakończy koncert podsumowujący transmitowany on-line w okresie świątecznym.

 

Na Mikołaja zamieściliśmy dla dzieci filmy animowane, powstałe w czasie dziecięcych i młodzieżowych Warsztatów we wrześniu, a na Wigilię przygotowujemy słuchowisko  „Baśniorałka” w wykonaniu profesjonalnych aktorów z ilustracjami wykonanymi przez laureatów festiwalu Talenty 2020.

 

Równolegle uporządkowaliśmy ogród przy muzeum – prace ziemne, nasadzenia, aranżacja zgodna z zabytkowym charakterem otoczenia. Powstało  miejsce do wypoczynku, organizacji jarmarków rzemiosła i muzykowania na żywo w niedzielne popołudnia. Zapraszamy wiosną, by zobaczyć efekty i korzystać z tego pięknego miejsca.

 

Wraz z muzealnikiem Bożeną Kobiałką przystąpiliśmy też do porządkowania i odnawiania zbiorów muzealnych oraz aranżacji nowej ekspozycji wnętrz lanckorońskich z przełomu XIX i XX wieku. Na festiwal „Anioł w Miasteczku 2020” urządziliśmy w muzeum wystawę rzeźby i malarstwa na szkle Andrzeja i Zdzisława Słoninów pt. „Anioł pasterzom mówił”. Można zwiedzać za pośrednictwem internetu, ale pozostanie w muzeum przez cały okres bożonarodzeniowy i wierzymy, że uda się zorganizować jej finisaż w przestrzeni realnej. Na festiwal „Anioł w Miasteczku” O. Eugeniusz Grzywacz SP –historyk sztuki, dyrektor Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie nagrał dla nas „Anioły w sztuce” – dwuczęściową, bogato ilustrowaną, prelekcję, którą zamieściliśmy w internecie.

 

Wszystkie wydarzenia organizowane przez GOK w Lanckoronie, które nie mogły odbyć się w przestrzeni realnej z powodu epidemii można oglądać na stronie internetowej  https://gok.lanckorona.pl i na profilu ośrodka na Facebooku. Zapraszam do surfowania do GOK-u w Lanckoronie, bo my postanowiliśmy nie poddawać się epidemii.

 

Małgorzata Dziadkowiec

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lanckoronie