Aktualności
dożynki parafialne 2021 w Jastrzębi

12 września 2021 r. w Jastrzębi odbyły się Dożynki Parafialne. Gospodarzami dożynek był Sołtys sołectwa Jastrzębia Ryszard Frączek wraz z Radą Sołecką i KGW w Jastrzębi. Dożynki odbyły się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Lanckorona Tadeusza Łopaty.

 

Ok. godz. 13:50 wyruszył uroczysty korowód dożynkowy spod remizy OSP Jastrzębia na boisko sportowe, gdzie była przygotowana scena. Korowód prowadziła Gminna Orkiestra Dęta, następnie szły poczty sztandarowe OSP Jastrzębia i Szkoły Podstawowej w Jastrzębi im. Konfederatów Barskich, następnie członkowie OSP i członkowie LKS „Jastrzębianka”, chleb i wino nieśli Starostowie Dożynek Państwo Marszałkowie, a za nimi podążał Wójt Gminy Lanckorona wraz z małżonką. Zwieńczeniem pochodu dożynkowego był piękny wieniec przygotowany przez KGW w Jastrzębi, wieniec przygotowany przez Klub Senior+ w Lanckoronie oraz dary ołtarza niesione przez mieszkańców. Na płycie boiska powitała wszystkich gości konferansjerka Iwona Kozik i oddała głos sołtysowi Jastrzębi Ryszardowi Frączkowi, który już oficjalnie powitał wszystkich obecnych. Przed Mszą św., która rozpoczęła się o  godz. 14:00 członkinie KGW w Jastrzębi zaśpiewały „hymn rolników”. Mszę św. celebrował ks. proboszcz Jan Bobrek. Po Mszy św. o głos został poproszony Wójt Tadeusz Łopata, a następnie wraz z sołtysem Jastrzębi Ryszardem Frączkiem i sołtysem Lanckorony Józefem Wypartowiczem tradycyjnie pokroili chleby, którymi częstowali zgromadzonych. Zamknięciem oficjalnej części był koncert Gminnej Orkiestry Dętej.

 

W trakcie dożynek w godz. 13-18 mieszkańcy mogli się spisać w dwóch punktach spisowych: prowadzonych przez gminne rachmistrzynie oraz przez pracowników GUS z Krakowa. Mieszkańcy mogli też zasięgnąć informacji w sprawie dotacji na wymianę pieców z Programu „Czyste Powietrze”, dla chętnych działał także mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19.


Wójt Gminy Lanckorona dziękuje organizatorom Dożynek Parafialnych za podjęcie trudu ponownego zintegrowania lokalnej społeczności po okresie pandemii.


Wójt Gminy Lanckorona wyraża ubolewania z powodu braku udziału w dożynkach lokalnych stowarzyszeń takich jak Lanckoronianki, 3 Wionki i OSP Lanckorona, które mają wpisaną w statut działalność na rzecz lokalnej społeczności i korzystają dzięki temu z wielu przywilejów, w tym z użyczenia lokalów należących do gminy na preferencyjnych warunkach.

 

 

 

W trakcie dożynek dla mieszkańców były dostępne trzy punkty: Punkt spisowy Spisu Powszechnego, punkt konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze” oraz punkt szczepień przeciwko COVID-19: