Aktualności
DOŻYNKI GMINNE W IZDEBNIKU

Już po raz piąty 3 września 2017 odbyły się Dożynki w naszej gminie. W tym roku święto plonów miało miejsce w Izdebniku. Głównym organizatorem był Wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata, Sołtys Sołectwa Izdebnik Mariusz Piekarz oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie. Duży wkład w przygotowanie uroczytości włożyło Stowarzyszenie „Akolada Izdebnicka” oraz mieszkańcy przysiółka Podchybie.

Ceremoniał dożynkowy rozpoczęła Msza Św. celebrowana w kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty w Izdebniku. Wspólnie dziękowano za tegoroczne plony i wypraszano łaski na kolejny rok.

Po uroczystym błogosławieństwie mieszkańcy i zaproszeni goście przeszli w barwnym korowodzie na boisko sportowe, gdzie rozpoczęła się część oficjalna. W orszaku dożynkowym można było podziwiać piękne wieńce dożynkowe przygotowane przez Panie zrzeszone w różnych stowarzyszeniach działających na terenie naszej gminy. Nie mogło zabraknąć także pocztów sztandarowych ze wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy oraz sztandaru gminnego oddziału Polskiego Stronnictwa Ludowego. Całość uświetniła swoim udziałem Orkiestra OSP z Izdebnika.

Tradycyjnie dożynki otworzył Wójt Gminy Tadeusz Łopata, który serdecznie przywitał wszystkich zgromadzonych uczestników oraz zacnych gości, wśród których byli m.in. pan poseł na Sejm RP Jarosłw Szlachetka; Radni powiatu Wadowice: Jerzy Sikora, Zbigniew Małecki, Zbigniew Fraś; radni; sołtysi oraz proboszczowie i księża ze wszystkich parafii z terenu naszej gminy.

Po przemównieniu Wójta Starostowie Dożynek przekazali na jego ręce, jako gospodarza gminy, tradycyjne dożynkowe bochny chleba, które Wójt złożył na ręce sołtysów, ci zaś podzelili się nimi ze wszystkimi uczestnikami dożynek.

Po tym wzruszającym obrzędzie każde sołectwo zostało krótko zaprezentowane przez stowarzyszenia działające na jego terenie:

  • Lanckorona przez Stowarzyszenie „Lanckoronianki”

  • Izdebnik przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenie „Akolada Izdebnicka”

  • Skawinki przez Stowarzyszenie „Siedlisko Skawinki”

  • Jastrzębia przez Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie „3 Wionki”

  • Przysiółek Podchybie reprezentowali mieszkańcy.

Każde stowarzyszenie przygotowało stoiska z pysznymi tradycyjnymi potrawami, które cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród uczestników dożynek. Wspólna biesiada przy dźwiękach muzyki na żywo trwała prawie do białego rana.