Aktualności
Beskidzki Jarmark „Jesienne Przysmaki” w Jastrzębi pod patronatem Wójta Gminy Lanckorona

9 października 2016 r. w Jastrzębi odbył się Beskidzki Jarmark „Jesienne Przysmaki”. Było to niezwykle barwne wydarzenie – połączenie jarmarku produktów lokalnych z występami artystycznymi, konkursami, zabawami dla dzieci i młodzieży. Na jarmarku można było spróbować, a także zakupić niezwykłe lokalne przysmaki jak „wionki jastrząbskie”, zupę z dyni, żurek z grzybami leśnymi, placki ziemniaczane z sosem z leśnych grzybów, ziemniaki z kociołka, sery wędzone, ciasta, przetwory, a nawet gofry. Nie sposób wymienić wszystkich smakołyków, które zachwycały podniebienia.  Wszystko to dzięki wystawcom, którym nie straszne są chłody: Spółdzielni  Socjalnej „Smaki Gościńca”, Stowarzyszeniu 3 Wionki w Jastrzębi, Kołu Gospodyń Wiejskich w Jastrzębi, Stowarzyszeniu „Siedlisko” ze Skawinek, Agroturystyce „U Tadysa”, Stowarzyszeniu „Akolada” z Izdebnika oraz Radzie Rodziców przy SP w Jastrzębi.

Imprezę rozpoczęły występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jastrzębi przygotowane przez Barbarę Undas, które zaprezentowały dynamiczne i niezwykle kolorowe tańce. Kolejno wystąpiły zespoły regionalne „Mali Stronianie” ze Stronia (Gmina Stryszów) oraz „Kozinianie” z  Kozińca (Gmina Mucharz), które zaprezentowały pieśni charakterystyczne dla naszego regionu.  W międzyczasie Bożena Moskal z Koła Gospodyń Wiejskich w Jastrzębi  w kilku słowach przedstawiła założenia realizowanego przez KGW projektu „Czas na czas”, którego celem jest m.in. organizacja czasu wolnego dzieci i seniorów, a w ramach którego podczas imprezy odbywały się konkursy  na  cuda i dziwy z ziemniaków i pozostałych darów jesieni.  Nie obyło się bez zabaw i quizów dla najmłodszych prowadzonych przez nauczycielki szkoły w Jastrzębi.

Na scenie wystąpiła także Orkiestra Dęta z Lanckorony, a po niej odbyło się rozstrzygnięcie wyników konkursów na „Najlepsze ciasto z darami jesieni” oraz „Jesienne przysmaki zaklęte w szkle”. Była to trzecia edycja tego typu konkursów jeśli chodzi o ciasta i druga, mająca wyłonić najlepszy przysmak w szkle.  Dzięki zaprawionym w realizacji konkursów Paniom ze Stowarzyszenia „3 Wionki” w Jastrzębi wszystko przebiegło sprawnie, choć jury zostało postawione przed trudnym wyborem spośród 13 ciast i 38 przetworów.

Jury przyznało nagrody na najlepsze ciasto:
1 miejsce – Joanna Szajda za „Jesienny liść”
2 miejsce – Urszula Chyla za „Brzoskwiniowiec””
3 miejsce – „Akolada Izdebnicka” za „Jesienną niespodziankę”

Wyróżnienia:
Stowarzyszenie „Siedlisko” ze Skawinek za „Szafirek”
Anna Kocańda za „Malinowe serce”
Marta Mieczyńska za „Jabłkowe róże”

„Jesienne przysmaki zaklęte w szkle” zostały ocenione przez komisję w składzie Katarzyna Łukasiewicz, Krystyna Miska, Magdalena Ślęzak i Piotr Wilk:

1 miejsce – Marta Mieczyńska za „Cud, miód i orzeszki”
2 miejsce – Władysława Rzepa za „Jabłka rozgrzewające”
3 miejsce – Anna Bąk za „Nalewkę z derenia”

Wyróżnienia:
Elżbieta Węgrecka za „Nalewkę miętową”
Marta Myśliwiec za „Nalewkę z tarniny”
Magdalena Ciechowska za „Nalewkę z malin”

Nagrody, które otrzymali laureaci zostały ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie.


Założeniem imprezy było zasmakowanie w modnym obecnie nurcie „Slow Life”, według którego esencją bycia są chwile wytchnienia od zawrotnej prędkości obecnego życia, czas spędzony z najbliższymi, rozmowa czy niespieszne degustowanie wyjątkowych potraw. Jarmark odpowiedzieć miał na takie właśnie potrzeby: spotkań z bliskimi osobami, integracji ze społecznością lokalną, poznawania szeroko rozumianej kultury, wymiany doświadczeń. Obserwując to wydarzenie można stwierdzić, że cel ten został w 100% zrealizowany. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Pomocy Szkole Małopolska i wpisany w jego struktury Społeczny Komitet Rozwoju Szkoły Podstawowej w Jastrzębi. Beskidzki Jarmark „Jesienne Przysmaki” został współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach w ramach wsparcia realizacji zadań publicznych Powiatu Wadowickiego w dziedzinie kultury w 2016.