Podchybie
Izdebnik
Jzdebnik wieś ciągnąca się wzdłuż potoku Jastrzębskiego, leżąca na wysokości 269-320 m n.p.m. przy drodze Kraków - Cieszyn. Wieś ta występuje po raz pierwszy w zapiskach historycznych w roku 1346. W dokumentach znajdujemy imię pierwszego sołtysa Wenceslaus de Isdibnik. Wraz z leżącymi wokół Lanckorony wsiami Bieńkówką i Skawinkami należała do najwcześniejszych królewszczyzn. W czasie zaborów Izdebnik został sprzedany przez rząd austriacki wraz z częścią starostwa lanckorońskiego księżniczce saskiej Franciszce. w roku 1944 partyzanci przeprowadzili akcję zborjną przciwko 70 gestapowcom przebywajacym w dworze izdebnickim. Niewielu już dziś pamięta, że w Izdebniku znajdowała się kiedyś słynna na całą Galicję i resztę Austro-Wegier wytwórnia alkoholi gatunkowych. Była nazywaną Fabryką wódek zdrowotnych, a jej produkty to powszechnie znane jastrzebiakai. Założycielem tej firmy był przedstawiciel cesarskiego rodu Habsburgów - arcyksiążę Rainer, który w latach 90 XIX wieku nabył majątki dworskie w Jastrzębi i Izdebniku. Po II wojnie światowej zniknęły na dobre jastrzębiaki arcyksiążęce. Podobno, jak mówią najstarsi mieszkańcy wsi naszej okolicy, ostatni mistrzowie habsburskiej wytwórni wódek zdrowotnych zabrali bezpotomnie do grobu receptury tych trunków.
Jastrzębia
JASTRZĘBIA
Wieś Jastrzębia leży niedaleko Krakowa, opodal wsi Lanckorona znanej z historycznej zabudowy, wpisanej razem z Kalwarią Zebrzydowską na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Zabytki: Dwór z początku XIX w.,który zachował oryginalną bryłę i formę. Dwór postawiła rodzina Lewakowskich, a obecnie użytkuje go szkoła podstawowa. Kapliczka 1900 r. położona na granicy Jastrzębi i Lanckorony i zw. „kapliczką graniczną”. Murowana na planie prostokąta. Wewnątrz ołtarzyk z obrazem, przedstawiającym Najświętsze Serce Pana Jezusa, a przed nim stoi figurka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Ponadto na ścianach i w wykutych w nich wnękach wisi kilka innych „świętych obrazów”.Jastrząbskie pyszności: Chrzanówka jastrząbska- zupa na bazie serwatki i maślanki z gotowanymi jajkami, kawałkami wędlin i chrzanem. Przygotowywana głównie w okresie świąt wielkanocnych przez jastrząbskie gospodynie. Tradycyjnie potrawę tą przygotowywało się z pozostałości ze święconki, obecnie pojawia się przy każdej większej uroczystości ze względu na swój sycący charakter. Wionki jastrząbskie- pieczywo w kształcie wianuszków, w zależności od pomysłu wypiekającego może być z ciasta drożdżowego, kruchego, na słodko lub słono, z makiem, czosnkiem, ziołami lub kruszonką- łączy je okrągły kształt i miejsce w jakim powstają. Gibcoki- placki pieczone na blasze z ziemniaków i mąki.
Sprzyjający klimat sprawia, że na terenie wsi występują rzadkie gatunki zwierząt jak np, salamandra czy błękitne ślimaki pomrowy. W źródliskach śródleśnych znaleźć można czosnek niedźwiedzi. Wieś wyróżnia się wyjątkowymi trasami spacerowymi z rozległymi widokami na Górę Lanckorońską. Unikalne tradycje kultywowane przez mieszkańców sprawiają, że Jastrzębia jest wioską jedyną w swoim rodzaju.Lanckorona
Lanckorona miasto do 13 VII 1933, obecnie wieś, siedziba gminy. Znana szczególnie w kręgach artystycznych, miejscowość letniskowa. Gościła tu cała plejada znanych polskich malarzy, artystów ,reżyserów, pisarzy i innych zagorzałych wielbicieli.
Co przyciąga do Lanckorony?
Unikatowy w skali kraju małomiasteczkowy układ urbanistyczny, malownicze niepowtarzalne krajobrazy, swoisty mikroklimat, czyste powietrze, a przede wszystkim cisza i spokój, które dają mozliwość dobrego wypoczynku od zgiełku współczesnej cywilizacji. Lanckorona jest też dobrym punktem wypadowym do wycieczek - w Beskid Makowski, Dróżki Kalwaryjskie, do Wadowic i Krakowa. Miejscowość jeszcze nie jest w pełni doceniona, ma duże mozliwości rozwoju w kierunku turystyki upraw ekologicznych.
TurystykaJak już zostało wspomniane Lanckorona jest uroczą miejscowością wypoczynkową, która idealnie nadaje się na weekendowy wypad z rodziną. Niektórzy tę uroczą miejscowość nazywają płucami Krakowa. Nie ma tu bowiem ani smogu, ani zgiełku ruchu ulicznego, a noclegi zapewniają różnorakie pensjonaty.
Krajobraz- widok na Kraków ( przy dobrej pogodzie widoczny jest Kopiec Kościuszki).
- Klasztor na Bielanach
- Kalwarię Zebrzydowską wraz z Klasztorem
- Babią Górę Beskidu Żywieckiego
Lanckoroną położona jest w Karpatach Zachodnich, na Podgórzu Karpackim, w regionie Pogórza Wielickiego. Zajmuje ona obszar, stanowiący pas przejściowy pomiędzy górami a kotlinami podgórskłimi. Teren ten ukształtowany został podczas faz góro-twórczych orogenezy alpejskiej. Pokryty jest utworami kredy, paleocenu, eocenu i oligo-cenu, w tym głównie marglami, łupkami, wapieniami, piaskowcami i piaskami. Spotyka się także porfir. Jedyną pozostałością czwartorzędu są mady w dolinach rzek -Cedronu, Jas
trząbki i Skawinki. Najniżej położony punkt gminy mieści się w Podchybiu (250 m.n.p.m.) najwyżej - Lanckorońska Góra (550m.n.p.m.).
Pod względem warunków klima-tycznych gmina Lanckorona zalicza się do regionu śląsko-kr akowskiego. W regionie tym przeważają dni z pogodą umiarkowanie ciepłą, z dużym zachmurzeniem i wysokimi opadami. Wzniesiona na południowo - wschodnim stoku zalesionej przy wierzchołku góry, osłonięta od zimnych wiatrów północnych i dokuczliwych wiatrów zachodnich (dodatkowo osłaniana przez kilku kilometrowy grzbiet góry Chełm), Lanckorona w porównaniu do pobliskich miejscowości może poszczycić się łagodnym klimatem. Położenie na wyniosłej i samotnie spiętrzonej górze zabezpiecza miejscowość od przykrych mgieł. W czasie gdy w Krakowie, a nawet w pobliskim Izdebniku, zalegają gęste mgły, Lanckorona jest od nich zupełnie wolna. Należy do miejsc o wyjątkowej przejrzystości powietrza wszystkim gleby brunatne, pseudobielice na podłożu lessowym i pseudobielice wietrz-niowe oraz mady glejowe J deluwialne. Pod względem przydatności rolniczej przeważają ziemie dobre i średnie (III i IV klasa bonitacji gleb).
Skawinki
SKAWINKI
Wieś leżąca wśród wzgórz Beskidu Średniego, pomiędzy Górą Lanckorońską (555 m), Strońską Górą (508 m) i długim ramieniem Chełmu (604 m). Oddalona ok 4,5 km na południe od Lanckorony, przy drodze Brody – Budzów. Najstarsza wzmianka o wsi Skawinki datuje się na rok 1359, kiedy to król Kazimierz Wielki zezwolił na założenie tej osady „na surowym korzeniu” (w lesie królewskim). W przerwie między zabudowaniami przysiółka Pilchówka stoi interesująca, murowana kapliczka z lat 20 XIX w. Zgodnie ze zwyczajem dzwonek w kapliczce wzywał mieszkańców do modlitwy na „Anioł Pański”, wzywał mieszkańców do spotkania.Kościół pw. Św. Joachima w Skawinkach znajduje się na szlaku architektury sakralnej. Obecny kościół był własnością parafii w Przytkowicach do roku 1956. Parafia przytkowicka istnieje według aktu fundacyjnego, znajdującego się w archiwum tamt. Kościoła, od r. 1440. Wzmiankowany 1345, wzniesiony 1733. Obecny kościół w Skawinkach przypomina architekturę budownictwa późnobarokową jak wiadomo nie jest to jego pierwsza pierwotna forma. Historia świadczy, że przeszedł on w swojej rodzinnej parafii Przytkowicach różne przeobrażenia, ale również będąc w obecnej parafii w Skawinkach jest on modyfikowany na potrzeby współczesne. Formą i bryłą obiekt jest swoistą perełką wśród zachowanych w tej kategorii zabytkowych obiektów.