Aktualności
9 edycja akcji „Narodowe Czytanie” – „Balladyna”

Narodowe Czytanie jest ogólnopolską akcją czytelniczą zapoczątkowaną w 2012 roku przez Parę Prezydencką. Głównym jej celem jest propagowanie i znajomość literatury narodowej. Polega na publicznym odczytywaniu fragmentów wybranych dzieł literackich
z klasyki literatury polskiej.

 

W czasie poprzednich odsłon akcji odczytywane były fragmenty następujących dzieł: 2012 r.- „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, 2013 r.- dzieła Aleksandra Fredry, 2014 r.- trylogia Henryka Sienkiewicza, 2015 r.- „ Lalka” Bolesława Prusa, 2016 r.- „ Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, 2017 r.- „ Wesele” Wyspiańskiego, 2018 r.- „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, w 2019 r.  wybrano osiem nowel na 8 Narodowe Czytanie, m. in. „ Dym”, ‘ Rozdziobią nas kruki i wrony”, „ Katarynka” i inne.

 

Wzorem lat ubiegłych Gminna Biblioteka Publiczna w Lanckoronie bierze udział w Narodowym Czytaniu.

 

W związku z sytuacją epidemiologiczną 9 już edycja akcji będzie miała formę elektroniczną.

 

Wspólnie z Wójtem Gminy Lanckorona Panem Tadeuszem Łopatą przeczytamy

fragment tegorocznej lektury, którą jest dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Odczytamy scenę pochodzącą z aktu 3, w której Balladyna zjawia się u Pustelnika
z prośbą o wyleczenie rany na czole. Mężczyzna odkrywa straszną tajemnicę kobiety. Zdaniem starca jedynym sposobem na wyleczenie śmiertelnego znamienia jest powstanie Aliny z grobu. Morderczyni woli stracić życie, niż zostać uleczoną. Balladyna ucieka przerażona po tym, jak zostaje przeklęta za dokonaną zbrodnię.

 

Utwór pochodzący z epoki romantyzmu, napisany w 5 aktach w Genewie w 1834 roku. Wydany został w Paryżu w roku 1839.

 

Akcja utworu umiejscowiona jest w okolicach jeziora Gopła. Utwór nawiązuje do ballady, która zawiera elementy baśniowe i symboliczne. Jest to dramat traktujący o dążeniu do władzy oraz jej sile. Pierwsza zbrodnia pociąga za sobą kolejne, które mają tę władzę umocnić. Pycha i zło są siłami degradującymi człowieczeństwo. Przedstawiony w utworze mechanizm władzy ukazuje, że władza niejednokrotnie domaga się ofiar.

 

Zachęcamy do wspólnego czytania klasyki polskiej literatury.

 

Monika Zając
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej
w Lanckoronie

 

 

 

„Balladyna”, Juliusz Słowacki

czytają: Wójt Tadeusz Łopata, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lanckoronie Monika Zając, pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Lanckoronie Iwona Kozik