Aktualności
8 Spotkanie Opiekunów Pomników Historii „Po co nam pomniki historii?”

Wójt Tadeusz Łopata wraz z Dyrektorem Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Zbigniewem Małeckim uczestniczyli 5 czerwca 2018 roku w 8 Spotkaniu Opiekunów Pomników Historii „Po co nam pomniki historii?” organizowanym w Katowicach przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Wojewodą Śląskim. W spotkaniu brał udział również Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr inż. arch. Jan Janczykowski, a jednym z moderatorów dyskusji był ekspert Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Krakowie Roman Marcinek.

 

Spotkanie odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

 

Wicewojewoda Śląski oraz p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski przywitali wszystkich gości.

 

W trakcie spotkania odbyły się dwa panele dyskusyjne: „Patriotyzm a dziedzictwo” oraz „Pomniki Historii – nasze wspólne dziedzictwo”. Przez całą konferencję przewijało się pytanie „Czy duma i troska o zabytki stają się wyznacznikiem współczesnego patriotyzmu?”.