Aktualności
Izdebnik – Teatralnie

Festiwal Legend Izdebnickich w wykonaniu młodych artystów przyciął tłumy widzów.

 

W Izdebniku dzieci i młodzież z Zespołu Szkół przedstawiły na scenie piękne i niepowtarzalne Izdebnickie Legendy.

 

Ważnym aspektem edukacji w szkole jest wieloletnia działalność Koła Teatralnego, które od lat swoimi przedstawieniami uświetnia imprezy związane z życiem szkoły oraz wpisuje się działalność kulturową gminy. Po raz pierwszy w 2017 roku dzięki zaangażowaniu nauczycieli z Zespołu Szkół w Izdebniku Pani mgr Iwony Radoń i mgr Aleksandry Kuchty które postanowiły wdrożyć i przygotować  tą  innowację pedagogiczną pt. „Teatr z Legendą w Tle” uczniowie mogli w sposób profesjonalny zaprezentować swoje zdolności aktorskie oraz wiedzę związaną nie tylko z działalnością Koła Teatralnego, ale także z dziedzictwem kulturowym naszej małej Ojczyzny.

Celem innowacji stała się, więc adaptacja teatralna legend izdebnickich. Scenariusz przedstawiania oparty został na książce autorstwa Pani Stanisławy Czwartek-Michniak zatytułowanej „Izdebnik w legendzie”, wzbogaconej wspaniałymi ilustracjami Pana Kazimierza Wiśniaka. Publikacja składa się z kilkunastu legend, dlatego też do realizacji wspomnianego przedsięwzięcia autorzy pomysłu postanowili wybrać pięć najciekawszych.

 

W drodze wyboru twórcy projektu doszli do wniosku, że najważniejsze dla Izdebnika są legendy dotyczące powstania nazwy i herbu miejscowości, dlatego też to właśnie one odegrały najistotniejszą rolę w przedstawieniu.

 

Pozostałe legendy, które zostały zaprezentowane wyjaśniają takie kwestie jak: zniesienie pańszczyzny, obecność charakterystycznych dla naszej wioski miejsc czy powstanie nazw izdebnickich przysiółków.

 

Działania związane z przygotowaniem scenariusza rozpoczęły się już w styczniu. Następnym etapem prac było zaprojektowanie i przygotowanie scenografii, kostiumów i licznych rekwizytów. Duże znaczenie dla odbioru dzieła teatralnego ma również muzyka i efekty dźwiękowe, więc i tego nie zabrakło w inscenizacji. Kolejną fazą działania były długotrwałe prace związane z przygotowaniem młodych aktorów do występu.

 

Biorąc pod uwagę ogrom wysiłku włożonego w realizację innowacji, organizatorzy postanowili zadbać również, o jak najszerszą widownię. Dlatego też zaplanowano wystawianie przygotowywanego przedstawienia aż czterokrotnie. Dla społeczności uczniowskiej – młodszej i starszej oraz dla mieszkańców Izdebnika. Zwieńczeniem starań było zorganizowanie uroczystości dla władz Gminy Lanckorona, przedstawicieli lokalnych instytucji, organizacji oraz stowarzyszeń.

 

Podczas pokazu, którego honorowymi gośćmi byli: Wójt Gminy Lanckorona, Pan Tadeusz Łopata Pani Stanisława Czwartek-Michniak i Pan Kazimierz Wiśniak, młodzi adepci sztuki teatralnej mogli pochwalić się efektami kilkumiesięcznej pracy. Wysiłek został doceniony oklaskami i bardzo pozytywnymi recenzjami.

 

Całe przedsięwzięcie było objęte honorowym patronatem Wójta Gminy Lanckorona.

Przemówienie Wójta dotyczyło pracy szkoły w Izdebniku, a także kilkunastoletniej działalności Koła Teatralnego.
Nie zabrakło także komplementów skierowanych do aktorów.

Przedsięwzięcie wymagało ogromnego nakładu pracy, dlatego też organizatorzy i cała społeczność Zespołu Szkół w Izdebniku składa podziękowania pod adresem wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w pomoc przy organizacji i promocji festiwalu.

 


Zdjęcia: Zespół Szkół w Izdebniku